Ders çalışmak ama nasıl?

3 sene önce |

Bir türlü ders çalışmak istemeyen çocuklara ailelerin yaklaşımı nasıl olmalı?

Ayla Özdemir / sozcu.com.tr

Okulların açılmasıyla birlikte anne-babaların en fazla şikayet ettikleri konulardan biri de çocukların-gençlerin yeterince ders çalışmamasıdır.

Çok fazla ders çalışırsa başarılı olacağı yanılgısına düşen anne babalar, istedikleri sonucu alamayınca da tepki göstermeye ve sürekli uyarıda bulunmaya başlıyor.

Çocuğa bir şeyleri yapması için sürekli uyarıda bulunmanın önemli bir eğitim hatası olduğuna dikkat çeken Eğitim Danışmanı Mürüvvet Adalı Uygun, sorumluluk alamayan çocuğun ders çalışmasını beklememek gerektiğini vurguluyor.

Öğrencilerin birçoğunun ders çalışmayı bilmediğini belirten Mürüvvet Adalı Uygun, sozcu.com.tr‘ye özel yeni yazısında her çocuğun farklı ders çalışma stiliyle öğrenebileceğini ifade ediyor.

İŞTE O YAZI:

” Bayram tatili de bitti. Coşku dolu güne az bir zaman kaldı. Cumhuriyetimizin en şanlı gününe, ’29 Ekim’imize…Pek şanlı cumhuriyetin güzel çocukları/gençleri nasıl ders çalışıyorlar?

Ya da ders çalışıyorlar mı?

Ders çalışmaya mı çalışıyorlar?

Ders çalıştıklarını mı zannediyorlar?

Yoksa ders çalışmayı bilmiyorlar mı?

Ben tüm araştırmalarıma, gözlemlerime ve deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki; öğrencilerimizin pek çoğu ders çalışmayı bilmiyorlar!

Her anne çocuğu ilköğretime başlar başlamaz ders çalışmayı doğuştan bilmesi gerekir gibi davranır.

-iç güdüsel olarak iyi niyetle-Hatta öğretmene sorulan ilk sorulardan biridir;

Evde ödev yaparken yanında duracak mıyım?

Ödevine müdahale edecek miyim?

Yardım isterse yardım edecek miyim vb sorular…

Pek tabi ki ilk öğrenmeleri sırasında yanında durulacak, gözlemlenecek, müdahale edilmesi gereken yerde müdahale edilecek, öğretmene net gözlemler aktarılacak, zaman kullanımı izlenecek ve biraz zaman sonra kendi işiniz bahane edilerek yanından kalkılacak, çaktırmadan gözlemlenecek, hemen yardım istediğinde “Sen yapmaya çalış ben geliyorum!” deyip zaman kazanılacak ve kendi yapması sağlanacak.

Ama en önemlisi şu sözcük olabildiğince kullanılmayacak:

HAYDİ! Ya da ağzımızdan çıkış şekliyle HADİ!
Haydi ödevini yap!
Haydi çabuk!
Haydi, haydi, haydi!

Bundan önceki yazımda genişçe bahsetmiştim. “Sorumluluk olmadan ders çalışmasını beklemek hayal diye!” Sorumluluklarını kazanmış ya da onları da ders çalışma sorumluluğunu edinirken öğreniyor ise evde tam bir stratejik ortam oluşuyor olabilir. Burada bütün güç, anne babanın ortak görüş ve birliğinde ve çocuklarına hal ne olursa olsun onu her haliyle ve koşulsuz sevdiklerini hissetirmede.
Kimi çocuk yazarak öğrenir, kimi sesli çalışarak, kimi dinleyerek…

Aslında belki de hepsinden bir parça ama her zaman bir taraf daha üstün bir biçimde…

Peki ama nasıl ders çalışılır?

Bu konuda sayısız yazılmış, konuşulmuş bilgiye ulaşmanın sırrı parmaklarınzı bilgisayarınızın tuşuna dokundurmak kadar yakın. Bunların pek çoğu şüphesiz doğru bilgiler ama genel bilgiler…

Çocuğunuzu tanımadan bu genel bilgilerin hepsini ya da çoğunu uyarlamak mümkün değil..

Dolayısıyla işin asıl sırrı ;çocuğunuzu iyi tanımada ve öğrenme stilini bilmekte yatıyor. -Öğrenme stilinin zaman içinde değişebilirliğini de ön görerek-”

Mürüvvet Adalı Uygun,
Eğitim Danışmanı

Eğitim Danışmanı Mürüvvet Adalı Uygun’un sozcu.com.tr’deki diğer yazılarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.