LYS maratonu başladı

4 sene önce |

LYS-4 ile bugün başlayan 2014 LYS Maratonu. 22 Haziran Pazar günü LYS-3 sınavı ile sona erecek.

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) maratonu bugün başladı.

İlk oturum LYS-4 saat 10:00’da başlayacak ve 135 dakika sürecek.

LYS-4’te, tarih testi, coğrafya-2 testi, felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisi testleri yer alacak. Tarih testinde 44 soru bulunacak ve 65 dakika cevaplama süresi verilecek. Coğrafya-2 testinde 14 soru bulunacak ve 20 dakika cevaplama süresi verilecek. Felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisi testinde ise 32 soru bulunacak ve 50 dakika cevaplama süresi verilecek. Bu testi alan tüm adaylar ilk 24 sorunun tamamından sorumlu olacak.

2014 LYS sınav maratonu ise 14 haziran 2014 günü LYS-4 sınavı ile başlayacak ve 22 Haziran 2014 günü LYS-3 sınavı ile sona erecek.

Ortaöğretim kurumlarında din kültürü ve ahlak bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı müfredatla alan öğrencilere, LYS-4’de din kültürü ve ahlak bilgisi soruları felsefe grubu altındaki psikoloji alanından 3, sosyoloji alanından 3, mantık alanından 2 soru sorulacak.

Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kağıdı kullanılacak.

Adaylar, LYS-4’te birinci ve ikinci testin (Tarih Testi ve Coğrafya-2 Testi) cevaplama süresi içinde ve üçüncü testin (Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi) ilk 15 ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan ayrılamayacak.

LYS’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. Adayın katıldığı her sınavda yer alan her test için bir standart puan hesaplanacak.

2014 LYS’ye, 946 bin 244 aday başvurdu. Başvuruda bulunan adayların 744 bin 562′si Matematik Sınavı (LYS-1), 388 bin 361′i Fen Bilimleri Sınavı (LYS-2) , 751 bin 454′ü Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3) , 432 bin 97′si Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) ve 70 bin 767′si Yabancı Dil Sınavına (LYS-5) katılacak.

Yarın da iki sınav yapılacak

Sınavlar yarın yapılacak LYS-1 ve LYS-5 ile devam edecek. LYS-1 saat 10.00’da başlayacak ve 135 dakika sürecek. LYS-5 ise 14.30’da başlayacak ve 120 dakika sürecek.

Sınav heyecanı

Adayların çoğu, kimlik ve güvenlik kontrolleriyle salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sabah erken saatlerden itibaren sınav yerlerine geldi.

Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet görevlilerince elle ve dedektörle arandı. Adaylar, sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturtuldu.

Salondaki görevliler adayların tek tek kimlik kontrollerini yaptı. Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemlerinin ardından salon başkanları sınavda uyulacak kuralları adaylara hatırlattı. Daha sonra soru kitapçıklarıyla kalem ve silgi dağıtıldı.

Cevap kağıtlarındaki gerekli yerler adaylarca doldurulduktan sonra sınav başladı.

Sınav sırasında adayların tuvalete dahi gitmek için salondan çıkmaları yasak olacak. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday, bir daha salona alınmayacak.

Sınav sırasında ÖSYM’yi temsil edecek özel görevliler sınav salonlarını dolaşacak, gerekli gördükleri takdirde belge ve kimlik kontrollerini yeniden yapacak, gereken bütün önlemleri alacak.

LYS’ler 81 il merkezi ve Lefkoşa’da yapılacak. Adaylar, tüm sınavlara aynı merkezde girecek. Sınavlarda, 5 milyondan fazla soru kitapçığı kullanılacak.

Üniversite sınavları ile birlikte mesleğe ilk adımların atılacağı bu günlerde LYS’ye katılan tüm adaylara başarılar diliyoruz.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.