BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Genel 16:52 20 Ağustos 2015

Sınıfta hem kitap okuyor hem de pedal çeviriyorlar!

Egzersiz bisikletleriyle dolu bir sınıfta kitap okuma ayrıcalığını pedal çevirerek yaşayan öğrenciler artık hem daha çok okuyor hem de daha çok hareket ediyorlar.

bisiklet_kitap-okuma

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kuzey Karolina Eyaleti’ndeki Winston-Salem şehrinde bir ilkokulda rehberlik yapan Scott Ertl, öğrencileri hem spor yapmaya hemde kitap okumaya teşvik eden bir uygulamanın mimarı.

Yoğun bir çalışma hayatına sahip olduğu için kitap okuyacak zaman bulmakta zorlanan Ertl, spor salonuna gittiğinde bisikletin üstünde pedal çevirirken kitap okuyabildiğini ve böyle anlardan birisinde bu fikrin aklına geldiğini belirtiyor.

Okula birkaç egzersiz bisikleti alıp bunu deneyebiliriz diyor ve okul yönetimini buna ikna ediyor. İlk önce bir sınıfta tek bir bisikletle başlayan seanslar çok beğenilince bir sınıf tamamen bisikletle donatılıyor. Öğretmenler 15-20 dakikalık seanslar düzenliyor. Öğrenciler ya evlerinden bir kitap getiriyor ya da mevcut bulunan eğitim dergilerinden bir tane seçiyorlar.
bisiklet_kitap-okuma_2

Tamamen egzersiz bisikletleriyle dolu bir sınıfta kitap okuma ayrıcalığını pedal çevirerek yaşayan öğrenciler artık hem daha çok okuyor, hem de daha çok hareket ediyorlar. Test sonuçları da gösteriyor ki okuma sınavlarında da daha iyi performans gösteriyorlar! Yani bu metot eğitsel açıdan da işe yarıyor. Bu yüzden yöntem o kadar ilgi görmüş ki tek bir okuldan 30 farklı eyalete yayılmış. 

bisiklet_kitap-okuma_4

Bu yöntem okuma performanslarını artırırken aynı zamanda spor derslerinde pek de başarılı olmayan, “atletik” denemeyecek öğrencileri de sporla barıştırıyor. Yaptıkları antremanın hızını ve yoğunluğunu kendileri ayarlayabildikleri için üstlerinde bir baskı hissetmeden keyifle spor yapabiliyorlar.

Yöntem ilgi görünce giderek çeşitlenmiş, şimdi sadece bisiklet değil, farklı egzersiz ekipmanları da kullanılıyor.

 

 

 

Son Dakika Haberleri