TIP ve Hukuk’ta baraj davası endişe yarattı!

2 sene önce |

YÖK’ün TIP ve Hukuk Fakültelerine getirdiği baraj sistemi tartışmalara neden olurken Danıştay’da açılan davanın sonucu merakla bekleniyor. Baraj iptal edilirse tercihler sil baştan yenilecek.

 

Şimdi gözler LYS sonuçlarına çevrildi. LYS sonuçlarının bir hafta içerisinde açıklanacağı tahmin ediliyor.

Yüksek Öğretim Kurumu’nun TIP ve Hukuk Fakülteleri’ne getirdiği baraj da sınavlardaki eksik uygulamalar ve yanlış sorular gibi yargıya taşındı. YÖK Türkiye’deki üniversitelerde TIP Fakültesini tercih edecek adayların ilk 40 bin, Hukuk Fakültelerini tercih edecek adayların ilk 150 bin sıralaması içeresinde olması şartını getirmişti. Şu anda TIP Fakültesini tercih etmek isteyen bir öğrenci 40 bin sıralamasının üzerinde ise tercih yapamayacak. Yine 150 bin sıralamasının üzerinde kalan bir öğrenci de Hukuk Fakültelerini tercih yapamıyor.

Tercih takviminin uzatılmasında Danıştay’a açılan iptal davası etkili mi? 

YÖK’ün ani bir kararla tercih dönemini 2 gün uzatmasının altında da önümüzdeki hafta içinde Danıştay’ın bu davayı sonuçlandırabileceği varsayımı olduğu belirtiliyor.

KKTC VE YURT DIŞINDA BARAJ YOK

Danıştay’a açılan davanın sonuçlanması ve barajın olası bir şekilde iptal edilmesi durumu aileleri ve üniversite adayı gençleri strese soktu. Özellikle, baraj sisteminin Türkiye’de yine yerleştirmesini ÖSYM’nin yaptığı ve YÖK’ün denklik verilen KKTC üniversitelerinde uygulanmaması ise ayrı bir sorun olarak ortaya çıktı. Bazı öğrenci velileri, “Neden bu eşitsizlik var. Türkiye’de baraj var. Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki paralı okullarda baraj yok. Adalet bunun neresinde” diye tepki gösteriyor.

YÖK KENDİNİ NASIL SAVUNACAK?

Bu arada, Demet Can adlı vatandaşın baraj uygulamasıyla ilgili Danıştay’da açtığı yürütmeyi durdurma davanın nasıl sonuçlanacağı ise merak konusu. Can dava dilekçesinde, kararın eşitlik ilkesine uymadığını, alındığı tarihte üniversite adaylarının ders müfredatı ile orantısız bir zaman olduğunu dile getirerek kararın iptalini istedi. Davanın tercih süresi bitmeden karar bağlanması beklenirken, YÖK’ün kendisini nasıl savunacağı merak ediliyor. Çünkü konulan baraj olayında o kadar çelişki bulunuyor ki, diğer meslek gruplarını da ilgilendiriyor. Açılan dava dilekçesinde öğrencilik hayatı boyunca hukuk okumak için kendini motive eden bir öğrencinin geçerli süre verilmeden karşılaştığı baraj sistemiyle ilgili YÖK’ün aldığı kararın öncelikle ve ivedilikle yürütmesinin durdurulması ve iptal edilmesi istendi.

ZAMANLAMA KEYFİ ANAYASAYA AYKIRI!

Dilekçede, özetle şöyle denildi: “Ülkemizde her yıl yaklaşık 2 milyon civarında öğrenci ve aileleri, rekabetçi şartlar ve stres altında, yoğun emek ve çaba (maddi ve manevi) harcayarak üniversite sınavlarına hazırlık süreci geçirmektedir. Bu hazırlık sürecinin bir önceki yılın Ağustos aylarında başladığı ve Haziran’da girilen son sınavlarla nihayete erdiği de malumdur. Dolayısıyla, TM-2 puan türünün geçerli olacağı ve herhangi bir baraj uygulamasının söz konusu olmadığı bir durumda hazırlıklarına başlayan oğlum ve onun gibi binlerce öğrenci, Sayfa 2/2davalı Kurum’un tamamen keyfi zamanlamayla alınmış ve anayasal ilkelerin göz ardı edildiği kararlarının mağdurları konumuna girmiştir.

TERCİHİN SON GÜNÜ TATİL

Danıştay’ın baraj sistemini iptal etmesi durumunda tercihlerini baraja göre yapmış ancak hukuk ve tıp okumak için şansını deneyen öğrencilerin tekrar sisteme girip sıralamasını yenilemesi gerekecek. Süre uzatma ile ilgili bir başka sorun ise Ramazan Bayramı arifesi olması nedeniyle 16 Temmuz’da resmi dairelerin tatil edilmesi. Tatilde tercih ile ilgili sistem nasıl çalışılacak, okullar açık olacak mı? Bununda önü açık. Ancak YÖK, aynı baraj sisteminin ilerleyen yıllarda başka bölümler içinde getirileceğini açıklamıştı.

Tercih döneminin sonuna yaklaşırken pek çok adayın yeni açılan bölümler konusunda kafasının karışık olduğu da gözlemleniyor. Adayların takıldığı nokta ise yeni açılan bölümlerin taban puan ve başarı sırası nasıl hesaplanacak. Eğitim uzmanları, yeni açılan bölümlerin tercihi sırasında her adayın oraya yerleşebileceğini hesap ettiğini belirterek, bunun yanlış olduğunu ifade ediyor. Uzmanlar, yeni bölümlerle ilgili tercih yapılırken, eş değer bölümlerin sıralama ve başarı puanlarının baz alınmasının faydalı olabileceğini ifade ediyor.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.