TLB, Ortaöğretim’de türbana dava açıyor!

4 sene önce |

TLB, laik ve bilimsel eğitim için yurt çapında düzenlediği eylemlerin ardından, Ortaöğretim'de türbana karşı hukuki mücadeleyi de başlattıklarını duyurdu.

Yurt çapında düzenlediği eylemlerde laik, bilimsel, demokratik eğitim için mücadeleye devam vurgusu yapan Türkiye Liseliler Birliği (TLB), yönetmeliğin iptali için Başbakanlık ve MEB’e karşı dava açıyor

Türkiye Liseliler Birliği (TLB) bugün (30 Eylül Salı) Ortaöğretim’de türbanı serbest bırakan yönetmelik değişikliğine karşı, 14:30’da İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne giderek yönetmeliğin iptali için Başbakanlık ve Milli Eğitim Bakanlığı’na karşı dava açacaklarını duyurdu.

TLB KİME DAVA AÇIYOR?

Türkiye Liseliler Birliği’nin açacağı dava dilekçesinde;

 “Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Ortaokul öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik” öğrencilerin eğitim hayatlarına devam ederken kullanacakları kıyafetlerin düzenlenmesine ilişkindir. Bu düzenlemeye esas teşkil eden belli ilkeler bulunmaktadır. Bu ilkeler din, dil ırk, cinsiyet, siyasi görüş, mezhep ve ekonomik sosyal durum ayrımı gözetmeksizin öğrenciler açısından eşitliğin sağlanmasıdır.

Aynı zamanda bu yönetmelik, kılık kıyafet açısından Atatürk İlke ve Devrimleri ışığında, Anayasada belirtilen devletin temel niteliklerinden olan demokratik, laik, çağdaş bir hukuk devleti olması anlamında bu değerleri özümsemiş ve bu değerlere saygılı öğrenciler yetişmesinin zemininin oluşturulmasını amaçlamaktadır.

Ancak iptali istenen yönetmelik değişikliği ile bu ilkeler geçersiz hale getirilmekte Anayasada, ilgili kanunlarda ve söz konusu yönetmelikte göz ününde bulundurulan ilkeler ortadan kaldırılmak istenmektedir.

Bu değişiklik ile ortaokul ve devamında okuyan kız öğrenciler dilerse türban takabilecektir. Bu durum Milli Eğitim’in esası niteliğinde olan öğrenciler arasında eşitliğin sağlanması ve her türlü ayrımcılığın engellenmesi ilkesini zaafa uğratacaktır. Öğrenciler doğal olarak dini bir sembol olan türban takmaya başladıklarında, kız öğrenciler arasında türban takan takmayan gibi bir ayrım doğması mukadderdir.

Aynı şekilde türban toplumda dini bir sembol olarak adledildiğinden dolayı takan ve takmayan öğrenciler arasında dine bağlılık ve bağlı olmamak veya az bağlı olmakla çok bağlı olmak gibi ayrımlar doğacaktır.

Ayrıca dini ve felsefi tercihlerini hiçbir şekilde özgür iradeleri ile seçebilecek yaşta olmayan çocukların ailevi, çevresel veya diğer nedenlerle türban takmalarına imkan verilen koşullarda türban takan veya takmayan tüm çocukların psikolojik gelişimlerinin zarar göreceği açıktır. Bu durumda kamu yararının açıkça zarar göreceği değerlendirilmelidir.“ ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.