TLB, laik ve bilimsel eğitim için yürüdü!

4 sene önce |

Ortaöğretim’de türbanın önünü açan düzenlemeye tepki gösteren TLB, laik ve bilimsel eğitim için tüm yurtta sokağa çıktı.

Türkiye Gençlik Birliği’nin (TGB) liseli birimi olan Türkiye Liseliler Birliği (TLB),  laik ve bilimsel eğitim için yurt çapında eylemler yaptı.

Eylemlerde laik, bilimsel, demokratik eğitim için mücadeleye devam vurgusu yapıldı.

“Eğitimin gericilikle karartılmasına izin vermeyeceğiz! Laik ve Bilimsel Eğitim İçin Meydanlardayız!” diyen binlerce öğrenci, Türkiye Liseliler Birliği’nin (TLB) önderliğinde, ilkokuldan itibaren öğrencilerin türbanla okula gidebilmesinin önünü açan düzenlemeye karşı alanlara indi.

Ortaöğretim’de türbanın önünü açan düzenlemeye karşı TLB Genel Merkezi’nden şu açıklama yapılmıştı:

“MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİYİZ!”

“9 yaşındaki çocuğa neden başını örtüyorsun demeyeceğiz. Türban takanla değildir derdimiz, din simsarlarınadır sözümüz. Türkiye Liseliler Birliği olarak Türkiye’nin her ilinde meydanlara çıkacak, gericilikle her mecrada savaşacağız. Mustafa Kemal’in askeri, gençliği ve bu ülkenin geleceği olmanın gereği neyse, onu yapacağız. Bu Cumartesi tüm yurtta meydanlarda olacak, ardından gerekli hukuki mücadeleyi de başlatacağız.”

TLB ANKARA

TLB Ankara, yoğun yağmur altında dün saat 18.00’da Karanfil Sokak’ta eğitimden laikliğin sökülüp atılma çalışmalarına karşı basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Laik, bilimsel, demokratik eğitim!”, “İlkokulda türban istemiyoruz!” “Atatürk gençliği görev başında’ Liseler bizimle aydınlanacak! Mustafa Kemal’in askerleriyiz!” sloganlarıyla meydanlara çıkan liselilere Kurtuluş’tan Yüksel Caddesi’ne kadar Ankara halkı gerek alkış, gerek tebrik, gerek sloganlarıyla destek oldu.

Bilimsel, laik ve demokratik bir eğitim istediklerini belirten TLB Ankara İl Başkanı Tolga Dişçi, “İlköğretime türban sokan zihniyet, 14 yaşına gelen arkadaşlarımızı evlendirme planı yapıyor. Bundan sonra hiçbir AKP’li vekil, üniversiteye giremediği gibi liselere de girmeyecektir.” Dedi.

TLB İZMİR

TLB İzmir de, laik ve bilimsel eğitim  için yürüdü. Basın açıklamasını Türkiye Liseliler Birliği İzmir İl Sekreteri Ece Pekesen yaptı. TLB İzmir İl Sekreteri Ece Pekesen,”Bilimsel, laik ve parasız eğitim mücadelemiz sürecektir.” Dedi.

TLB ANTALYA

TLB-Antalya okullarda türban serbestliğini protesto etti.
Kapalı Yol girişinde yaptıkları basın açıklamasına Eğitim-İş İl Başkanı Mehmet Balık da destek verdi. Eylemde konuşan Egehan Soysözen, “Türbanın okullara girdiği, kara çarşafli öğretmenlerin ilim öğrettiği, Cumhuriyet savunucusu öğretmenlerin tasfiye edildiği ve gericiliğin bilfiil ülkeyi işgal ettiği bu günlerde, Atatürk Gençliği olarak meydanlarda olduklarını söyledi.

TLB ADANA

TLB Adana liselerde türban serbestliğini protesto etmek için alanlardaydı. İnönü parkında toplanan TLB Adana’yı, CHP Gençlik Kolları da  destekledi.

TLB KARABÜK

TLB Karabük, AKP Binası önünde Liselerde türban uygulamasını basın açıklaması yaparak protesto etti.

TLB’liler Bursa’da Şehreküstü’de, Denizli’de Çınar Meydanı’nda, Edirne’de Saraçlar caddesinde, Eskişehir’de Adalar Atatürk Caddesinde, Kastamonu’da Cumhuriyet meydanı’nda, Manisa’da sekiz havuzu önünde, Zonguldak’ta Madenci Anıtı önünde, Tekirdağ’da Tuğlalı Park’ta, Yalova’da Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde toplandı.

TLB İstanbul, bugün İstanbul Kadıköy Boğa Anıtı önünde saat 16:00 ‘da bilimsel eğitim için toplanacak.

 

 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.