Türkiye’den 4 üniversite, ilk 500’de!

4 sene önce |

URAP Araştırma Laboratuvarınca açıklanan "dünyanın en iyi 2 bin üniversitesi" sıralamasında, Türkiye'den 4 üniversite ilk 500 arasında yer aldı.

odtü-1

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarınca açıklanan “dünyanın en iyi 2 bin üniversitesi” sıralamasına Türkiye’den 4 üniversite, ilk 500 arasına girdi.

Dünyanın en iyi 2 bin üniversitesi sıralamasında, ODTÜ 433’üncü sırada, Ege Üniversitesi 487’nci sırada, İTÜ 488’inci sırada, İstanbul Üniversitesi ise 489’uncu sırada yer aldı.

URAP’ın 2014-2015 Türkiye sıralamasındaki ilk sırada ise Hacettepe Üniversitesi yer aldı. Hacettepe Üniversitesini, ODTÜ ve İstanbul Üniversitesi izledi.

URAP TR 2014-2015 Türkiye sıralamasındaki ilk 15 üniversite şöyle:

urap-liste

URAP Koordinatörü Prof.Dr. Ural Akbulut, URAP TR 2014-2015 Türkiye Sıralaması ile ilgili şunları söyledi:

” ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı 2009 yılından Türkiye’deki tüm üniversiteleri performanslarına göre sıralamaktadır.

Türkiye sıralamasında Web of Science/In Cites gibi uluslararası kaynaklar ile ÖSYM’nin yayınladığı veriler kullanılmıştır.

URAP’ın  üniversitelerimiz için geliştirdiği bu sıralama sisteminin her üniversitenin kendi konumu hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olacağını umuyoruz. Üniversitelerimizin bazı konulardaki eksiklerini görüp kendilerini geliştirerek belirli bir süre içinde dünya sıralamalarında daha üst sıralara yükseleceğine inanıyoruz. Halen üniversitelerimizin dünyadaki yeri çok sayıda Avrupa üniversitesinden daha iyidir. Üniversitelerimiz tüm maddi sıkıntılara ve kadro sorunlarına karşın uluslararası sıralamalarda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Örneğin; 2014 yılında ARWU ( Çin) tarafından yayınlanan dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında 1, NTU (HEEACT-Tayvan) tarafından yayınlanan dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında 1, THE (İngiltere) tarafından yayınlanan dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında 1 ve ilk 250 üniversite arasında 5, LEIDEN (Hollanda) tarafından yayınlanan dünyanın en iyi 750 üniversitesi arasında 11 üniversitemiz yer almaktadır. Benzer şekilde URAP 2014-2015 dünya sıralamasında 9 üniversitemiz ilk 750 üniversite arasına girmiştir.

Geliştirdiğimiz sistem üniversiteleri iyiler ve kötüler şeklinde ayırmayı hedeflememektedir. Amaç, üniversitelerin belirlenen kriterlere göre gelişmeye açık yanlarını fark etmelerine yardımcı olmaktır. Diğer sıralama sistemlerinde olduğu gibi bu sistemin de eleştiriye açık yönleri vardır. URAP laboratuvarlarında yürüttüğümüz çalışmaların sonuçlarına ve gelecek önerilere göre düzenlemeler yapılarak mevcut sıralama sistemi düzenli olarak geliştirilecektir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü’nde URAP (University Ranking by
Academic Performance) Laboratuvarında yürütülen bu çalışmamız Teknik Kurul ve Danışma Kurulunun ortak ürünüdür. Teknik Kurulumuzda görev yapan Prof. Dr. Nazife Baykal, Prof. Dr. Canan Çilingir, Prof. Dr. Ayşen Akkaya, Yrd. Doç. Dr. Murat Perit Çakır, Yrd. Doç. Dr. Cengiz Acartürk, Dr. Serkan Alkan, Oğuzhan Alaşehir, Buket Aran, Nuray Baltacı, Pelin Canbaz, Murat Koçak, Fatih Ömrüuzun, İlker Koç ve Çağatay Taşcı ile Danışma Kurulumuzda yer alan Prof. Dr. Nusret Aras, Prof. Dr. Tunçalp Özgen, Prof. Dr. Engin Ataç, Prof. Dr. Ülkü Bayındır, Prof. Dr. Attila Aşkar ve Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz’a teşekkür ederiz.

Bu çalışmamızın Türk üniversitelerinin dünya sıralamalarında daha iyi yerlere çıkmasına katkıda bulunmasını diliyoruz.”

Akbulut, URAP tarafından yapılan dünyanın en iyi 2 bin üniversite sıralamasını da açıkladı.

Dünyada çeşitli kuruluşlarca pek çok sıralama sisteminin dünyanın ilk 500 üniversitesiyle sınırlı kaldığını belirten Akbulut, URAP’ın ise daha geniş bir sıralamayla 2 bin üniversiteyi sıraladığını belirtti. Akbulut, URAP tarafından yapılan dünya sıralamasının mevcut sıralama sistemleri içerisinde en geniş kapsamlı olan sıralamalardan biri olduğunu bildirdi.

Akbulut, URAP’ın “İlk 2000 Dünya Üniversitesi Sıralaması”nda yayın sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, atıf sayısı, toplam yayın etkisi, toplam atıf etkisi, uluslararası işbirliği olmak üzere toplam 6 akademik üretkenlik kriterinin kullanıldığını bildirdi.

Dünya sıralamasında Harvard Üniversitesi ilk sırada bulunurken, University of Toronto ikinci, University of Oxford ise üçüncü sırada yer aldı.

urap-liste-2

 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.