'Gayrimenkul yüzde 20 daralacak' - Sözcü Emlak

‘Gayrimenkul yüzde 20 daralacak’

Şubat 26, 2014 |

Siyasetteki yüksek tansiyon, ekonomideki belirsizlik ve konut kredisi faizlerindeki artış gayrimenkul sektörünü olumsuz etkileyecek

İSMAİL ŞAHİN / Sözcü

2014 yılında gayrimenkul sektörünün bir önceki yıla göre kötü bir yıl geçireceğini belirten TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya “Siyasetin ekonominin önüne geçecek bir yıl olma ihtimali giderek güçleniyor. Bu yıl yüzde 20’ler civarında bir daralma bekliyoruz” dedi.
.
Konutta balon riski var
Gayrimenkul sektöründeki son gelişmeleri ve 2014 beklentilerini değerlendiren TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Maya, konut kredisi faizlerinin geçen yılki seviyelere inmesinin zor olduğunu kaydederek, “Bu durum son günlerin moda deyimi ile konut balonunu ortaya çıkarır mı sorusunu akla getiriyor. Ama esas soru ekonomi balonunun olup olmadığı olmalıdır” diye konuştu.

Konut piyasasının tamamen satın alma gücü ve faizlere endeksli bir sektör olduğuna dikkat çeken Maya, “Son beş senenin konut satışı ortalaması ve yapı ruhsatı ortalamasına baktığımızda, kafa kafaya gittiklerini görüyoruz. 2013 yılındaki sıçrama önemli, ancak bunu sürdürülebilir kılamazsak konut stoğunda artıştan söz etmeye başlayabiliriz” değerlendirmesini yaptı.

Öne çıkan bölgeler

Ocak ayında yavaşlayan lansmanların, yerel seçimleri takiben yeniden hızlanmasını ve lansmanların sayıca artış göstermesini beklediklerini ifade eden Maya, şunları söyledi:
“Kuzey Marmara Otoyolu projesi, 3. Köprü ve Kanal İstanbul projeleri gibi yeni büyüme dinamikleri kente gelişim gösterecek bölgelerin seçiminde etkili oluyor. Bu doğrultuda 3. Köprü ile birlikte konut alanları anlamında; Ispartakule, Uskumruköy, Riva, Polonezköy, Alemdağ ve Sancaktepe’nin önem kazanacağı, sanayi alanları olarak ise Kınalı, Hadımköy ve Pelitli’nin bu anlamda öne çıkacağını düşünmek yanıltıcı olmayacaktır.”
Şehir hastanelerinin temellerinin atıldığı İkitelli-Başakşehir ve Alemdağ-Sancaktepe bölgesinin büyük sağlık yatırımlarıyla önce çıkacak bölgeler olacağını söyleyen Maya, “Galataport ihalesi ve Haliç Tersanesi projeleri tarihi yarımada Karaköy ve Galata Bölgeleri’nin çevresindeki gelişimini tetikleyecek unsurlar olacak” dedi.

Büyükşehirlerin ağırlığı azalıyor
Üç büyük ilin konut kredilerinde ve konut satışlarında ağırlığının giderek azaldığını söyleyen Maya, “Konut satışlarında da aynı tabloyu görüyoruz. Son üç yılda üç büyük ilin dışındaki diğer illerdeki toplam konut satışı tüm Türkiye’deki toplam konut satışına oranı 2010 yılında yüzde 51 iken 2013 yılında yüzde 62’e kadar yükseldi” dedi.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

Yabancıya ev satışında yeni düzenleme

Bu yıl 5 milyar dolarlık gelir yaratması beklenen yabancıya konut satışının 2016'da 10 milyar dolara ulaşması öngörülürken; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yabancılara konut satışının döviz kazandırıcı hizmet kapsamına alınması için bakanlık olarak çalıştıklarını söyledi.

Nidapark Başakşehir’de metrekare oyunu

Yasa ve yönetmelik çıkıyor ama tüketicilerin yaşadığı mağduriyetin önüne bir türlü geçilemiyor Ev alanların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan brüt-net oyununa çözüm bulunamıyor.

Yeni Fikirtepe için şirketler güç birliği yaptı

Kadıköy Fikirtepe’de devam eden, Türkiye’nin ilk büyük ve planlı kentsel dönüşüm projesi için bölgede çalışmalarını sürdüren 17 inşaat şirketinin birleşerek Fikirtepe Platformu’nu oluşturdu.

Danıştay Galataport için kararını verdi

Kamuoyunda “Galataport” olarak bilinen Salıpazarı Kruvaziyer Liman Alanı imar planlarının iptaline ilişkin Danıştay 6. Daire’de görülen davada, Danıştay Savcısı, bilirkişi ile aynı fikire vardı.

Döviz geliri olan yatırımları gözü Bodrum’da

Dünyanın en fazla danışmana sahip en büyük gayrimenkul danışmanlık firması Keller Williams, son dönemde Türkiye’nin popüler destinasyonlarından Bodrum’u mercek altına aldı.

Yabancı fonlar arenaya çıkacak

Orta Doğu ülkelerinden büyük gruplar ve gayrimenkul fonları, Türkiye'ye yatırım için CNR Emlak 2015 Fuarı'na gelecek.

Bayraklı gayrimenkulün gözdesi

EVA Gayrimenkul Değerleme'nin gerçekleştirdiği araştırma, karma projelerle hızlı bir değişim sürecine giren İzmir Bayraklı ilçesinde yatırımların hız kazandığını, bölgenin prestij bölgesi olma yolunda ilerlediğini ortaya koyuyor.

Güvenli liman gayrimenkul

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye genelinde Ağustos ayında 112 bin 463 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı bir önceki yıla göre yüzde 6,5 artış gösterdi.