Konutların GBT'si çıkartılacak - Sözcü Emlak

Konutların GBT’si çıkartılacak

Mayıs 14, 2013 |

Vatandaş, ev almadan önce yapının tarihini, ruhsat durumunu, tapusunun kat mülkiyeti ya da kat irtifakında olup olmadığı internet üzerinden görebilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kuracağı Coğrafi Bilgi Bankası ile vatandaşın ev almadan önce yapının tarihini, ruhsat durumunu, kat mülkiyeti ya da kat irtifakında olup olmadığını internet üzerinden görmesini sağlayacak.

Bakanlık, Türkiye’nin tüm coğrafi verilerinin tek merkezde toplanacağı Bilgi Bankası çalışmalarına başladı. Tüm bakanlıkların, sahip oldukları kadastro, adres, arazi ölçüsü, bina, ortofoto gibi coğrafi verileri Bilgi Bankası’na girmesiyle, yatırımların ve karar verme mekanizmalarının hızı artacak.

Uygulamayla konut dolandırıcılığının da önüne geçilecek. Yeni ev almak isteyen vatandaş, binanın ne zaman ve kimin tarafından yapıldığı, ruhsat ve yalıtım durumu, güvenliği, kat mülkiyeti ya da kat irtifakı gibi tüm bilgilerini internet üzerinden görebilecek. Banka sayesinde vatandaşlar, mülklerinin durumunu da öğrenebilecek. Mülkün değeri, planlı sahada ya da kamuya ait alanda kalıp kalmadığı, taşınmazın bulunduğu yerde plan değişikliği yapılıp yapılmadığı banka üzerinden incelenebilecek. Bilgi Bankası’yla ayrıca bir bölgenin imar planlarında değişiklik yapılması durumunda, tüm hak sahiplerinin telefonuna otomatik şekilde kısa mesaj gönderilmesi mümkün olacak.

Yatırımcı artık zaman kaybetmeyecek…

Bilgi Bankası, yatırımcının da yol haritasını doğru çizmesini sağlayacak. Yatırım yapmadan önce faaliyet göstermek istediği alanla ilgili birçok kurumdan bilgi ve belge toplayarak zaman kaybeden yatırımcı, artık tüm verileri bankadan alacak. Yatırımcı, istediği bölgenin, tarım arazisi, kıyı kenar çizgisi, koruma alanında kalıp kalmadığı bilgilerine buradan ulaşacak. Böylece yanlış alanda arsa almaktan kurtulan yatırımcı, kendisi için hangi lokasyonun uygun olduğunu da banka üzerinden görebilecek.
Bankadan faydalanmak isteyenler, görüntülemeyi ücretsiz ancak dosya indirimini paralı yapacak. Kamu kurum ve kuruluşları ise bilgilerden ücretsiz yararlanacak. Sistemle, aranılan kelime bankaya girildiğinde tüm bilgiler ekranda görülebilecek.

Türkiye’nin en büyük bilgi bankası
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, konuyla ilgili, Coğrafi Bilgi Bankası’yla yatırımcı, yerel yönetim, vatandaş ve özel sektörün, coğrafi verilere tek merkezden ulaşabileceğini belirtti. Bunun, Türkiye’nin en büyük bilgi bankası olacağını ifade eden Bayraktar, tüm bakanlıkların, ellerindeki verileri yılsonuna kadar sisteme gireceklerini dile getirdi.

Bankanın Türkiye çapındaki mekansal planlama, kentsel dönüşüm ve çevre yönetimi konularında da kullanılacağını bildiren Bayraktar, tüm bakanlıkların müsteşar yardımcılığı seviyesinde kurulacak bir kurulun, coğrafi verinin paylaşımı, koordinasyonu, ücretlendirmesiyle ilgili konuları planlayacağını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

Yabancıya ev satışında yeni düzenleme

Bu yıl 5 milyar dolarlık gelir yaratması beklenen yabancıya konut satışının 2016'da 10 milyar dolara ulaşması öngörülürken; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yabancılara konut satışının döviz kazandırıcı hizmet kapsamına alınması için bakanlık olarak çalıştıklarını söyledi.

Nidapark Başakşehir’de metrekare oyunu

Yasa ve yönetmelik çıkıyor ama tüketicilerin yaşadığı mağduriyetin önüne bir türlü geçilemiyor Ev alanların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan brüt-net oyununa çözüm bulunamıyor.

Yeni Fikirtepe için şirketler güç birliği yaptı

Kadıköy Fikirtepe’de devam eden, Türkiye’nin ilk büyük ve planlı kentsel dönüşüm projesi için bölgede çalışmalarını sürdüren 17 inşaat şirketinin birleşerek Fikirtepe Platformu’nu oluşturdu.

Danıştay Galataport için kararını verdi

Kamuoyunda “Galataport” olarak bilinen Salıpazarı Kruvaziyer Liman Alanı imar planlarının iptaline ilişkin Danıştay 6. Daire’de görülen davada, Danıştay Savcısı, bilirkişi ile aynı fikire vardı.

Döviz geliri olan yatırımları gözü Bodrum’da

Dünyanın en fazla danışmana sahip en büyük gayrimenkul danışmanlık firması Keller Williams, son dönemde Türkiye’nin popüler destinasyonlarından Bodrum’u mercek altına aldı.

Yabancı fonlar arenaya çıkacak

Orta Doğu ülkelerinden büyük gruplar ve gayrimenkul fonları, Türkiye'ye yatırım için CNR Emlak 2015 Fuarı'na gelecek.

Bayraklı gayrimenkulün gözdesi

EVA Gayrimenkul Değerleme'nin gerçekleştirdiği araştırma, karma projelerle hızlı bir değişim sürecine giren İzmir Bayraklı ilçesinde yatırımların hız kazandığını, bölgenin prestij bölgesi olma yolunda ilerlediğini ortaya koyuyor.

Güvenli liman gayrimenkul

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye genelinde Ağustos ayında 112 bin 463 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı bir önceki yıla göre yüzde 6,5 artış gösterdi.