Yolsuzluk şokundaki inşaatçı en büyük fuarı unuttu - Sözcü Emlak

Yolsuzluk şokundaki inşaatçı en büyük fuarı unuttu

Şubat 24, 2014 |

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasıyla sarsılan Türk inşaat sektörünün önde gelen şirketleri ve TOKİ dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı Mipim'de bu yıl yok

İSMAİL ŞAHİN / Sözcü

Yükselen konut kredi faizleri, maliyetlerin artmasıyla zamlanan konut fiyatları ve seçim sürecinden dolayı gayrimenkul sektöründe iç pazardaki satışların bu yıl daralması bekleniyor. Bu süreçte, yabancı yatırımcıyla buluşup sıcak satışın yapıldığı yurt dışı fuarlar ön plana çıkıyor.
11-14 Mart tarihleri arasında Fransa’nın Cannes şehrinde 25. kez düzenlenecek dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı Mipim bu nedenle büyük önem taşıyor.

Türkiye onur konuğu, ama…
Uluslararası yatırımcılar, şehir planlamacıları, belediyeler, yerel kamu yönetimleri ve otel gruplarını buluşturan Mipim’de Türkiye geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da fuarın onur konuğu olacak. Ancak, 2013’te fuarda güçlü bir katılım gösterip ve ilk kez çadır kuran Türk gayrimenkul sektörü büyük bir şaşkınlık yaşıyor. Geçtiğimiz yıl fuara katılım için teşvik verip çıkarma yapan devlet, özel sektörü bu defa yalnız bıraktı. Yolsuzluk iddiaları ile gündeme gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ’nin fuarda yer alıp tanıtım yapmaması dikkat çekti.
MIPIM’de bu yıl Türk inşaat sektörünün önde gelen birçok şirketi de boy göstermeyecek. Geçtiğimiz yıllarda projeleriyle fuara damga vuran Ağaoğlu, Sinpaş, Soyak, Dumankaya, Teknik Yapı, Eroğlu, Nurol, Torunlar, Varyap gibi büyük firmalar bu yıl fuarda yer almayacak. Söz konusu şirketlerin hali hazırda yurt içinde değeri milyarca doları bulan ve satışı devam eden gayrimenkul projeleri bulunuyor.

‘Daha fazla tanıtım yapılmalı’
Gayrimenkul sektörünün projelerinin tüm dünyaya tanıtılması ve uluslararası arenada yer almak isteyen markaların önemli ortaklıklara imza atmasına olanak tanıması sebebiyle önemli bir platform olan Mipim’in Türkiye temsilciliğini yapan Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, Sözcü’ye yaptığı değerlendirmede “Emlak sektörünün Şampiyonlar Ligi olan fuar yatırımcıları, gayrimenkul profesyonellerini ve karar vericileri bir araya getirmek için yapılıyor. Türk gayrimenkul sektörünün burada güçlü bir şekilde temsil edilmesi gerekiyor” dedi.

Gezi olayları ve 17 Aralık operasyonunun sektörü olumsuz etkilediğini belirten Avi Alkaş, “İnşaat sektörü henüz şoku üzerinden atamadı. Moraller bozuldu, bekle gör pozisyonuna geçildi. Halbuki bu tür durumlarda uluslararası yatırımcılara daha fazla tanıtım yapılmalı” diye konuştu.

Kimler katılıyor?
Mipim’e bu sene stant ile katılacak firmalar arasında fuar ana binasında; Tema İstanbul, Viatrans A.Ş.- Meydanbey ortak girişim, İstanbul Ticaret Odası, Karaoğlu Peyzaj- DS Mimarlık, IMS Proje Yönetimi ve Danışmanlık, Gaya Grup, Evrenol Architecs (Mimarlar Workshop), Proplan Proje Yönetimi ve Danışmanlık, Nef, Yorum inşaat, Öncüoğlu+ACP Mimarlık, Esas Gayrimenkul, Tabanlıoğlu Mimarlık gibi güçlü markalar bulunuyor. Türkiye çadırında ise Bakyapı, Ankara Ticaret Odası , TİM Seramik Tanıtım Grubu ve Emlak Konut stant açacak.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

Yabancıya ev satışında yeni düzenleme

Bu yıl 5 milyar dolarlık gelir yaratması beklenen yabancıya konut satışının 2016'da 10 milyar dolara ulaşması öngörülürken; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yabancılara konut satışının döviz kazandırıcı hizmet kapsamına alınması için bakanlık olarak çalıştıklarını söyledi.

Nidapark Başakşehir’de metrekare oyunu

Yasa ve yönetmelik çıkıyor ama tüketicilerin yaşadığı mağduriyetin önüne bir türlü geçilemiyor Ev alanların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan brüt-net oyununa çözüm bulunamıyor.

Yeni Fikirtepe için şirketler güç birliği yaptı

Kadıköy Fikirtepe’de devam eden, Türkiye’nin ilk büyük ve planlı kentsel dönüşüm projesi için bölgede çalışmalarını sürdüren 17 inşaat şirketinin birleşerek Fikirtepe Platformu’nu oluşturdu.

Danıştay Galataport için kararını verdi

Kamuoyunda “Galataport” olarak bilinen Salıpazarı Kruvaziyer Liman Alanı imar planlarının iptaline ilişkin Danıştay 6. Daire’de görülen davada, Danıştay Savcısı, bilirkişi ile aynı fikire vardı.

Döviz geliri olan yatırımları gözü Bodrum’da

Dünyanın en fazla danışmana sahip en büyük gayrimenkul danışmanlık firması Keller Williams, son dönemde Türkiye’nin popüler destinasyonlarından Bodrum’u mercek altına aldı.

Yabancı fonlar arenaya çıkacak

Orta Doğu ülkelerinden büyük gruplar ve gayrimenkul fonları, Türkiye'ye yatırım için CNR Emlak 2015 Fuarı'na gelecek.

Bayraklı gayrimenkulün gözdesi

EVA Gayrimenkul Değerleme'nin gerçekleştirdiği araştırma, karma projelerle hızlı bir değişim sürecine giren İzmir Bayraklı ilçesinde yatırımların hız kazandığını, bölgenin prestij bölgesi olma yolunda ilerlediğini ortaya koyuyor.

Güvenli liman gayrimenkul

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye genelinde Ağustos ayında 112 bin 463 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı bir önceki yıla göre yüzde 6,5 artış gösterdi.