Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İlk altı ay sadece anne sütü
İlk altı ay sadece anne sütü
Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de 1-7 Ekim Emzirme Haftası olarak kutlanıyor. Dünya Sağlık Örgütü, bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini ve 2 yıla kadar emzirmenin sürdürülmesini öneriyor.
Alışveriş 29 Eylül 2017 - 15:48

Lansinoh Emzirme Haftası kapsamında, 2017 Uluslararası Emzirme Araştırması'nda Türkiye'de 1000 anne dahil olmak üzere toplamda 9 ülke ve 12 bini aşkın anne ile görüşme yaptı. Türkiye'de annelerin yüzde 46'sı bebeklerini 6-12 ay arasında emzirmeyi planlarken, yüzde 38'i bebeklerini bir yılın üzerinde emzirmeyi hedefliyor.
emzirme-suresiAraştırmaya katılan diğer ülkelerde bu süre çok daha kısa. Örneğin Fransız annelerinin yüzde 77'si için ideal emzirme süresi 6 ay. Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini öneriyor. Araştırma Türk annelerinin bu konudaki bilinç seviyesinin arttığını ortaya koyuyor. Lansinoh 2015 Emzirme Araştırması’nda bebeklerini ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemeyi hedefleyen annelerin oranı yüzde 34 iken bu oran 2017'de yüzde 44’e çıktığı gözleniyor.

En büyük endişe “Ya Yeterince Emziremezsem”

Lansinoh, annelere emzirme konusundaki en büyük endişelerinin neler olduğunu sordu. Bu araştırmaya katılan ülkelerdeki en büyük endişe “bebeğin meme ucunu doğru kavrayamaması” olarak öne çıkarken, Türkiye'de annelerin en büyük endişesi “sağlık profesyonellerinin önerdiği sürelerde emziremek”. Türkiye'de emzirme sorunu yaşayan annelerin yüzde 80'i sağlık profesyonellerinin desteğinden memnun. Diğer yandan bebeklerini formül süt ile yani hazır mama ile besleyen annelerin yarısından fazlası bu kararı bir sağlık profesyoneline danışmadan alıyor. Lansinoh Satış ve Pazarlama Direktörü Derya İşçioğlu “Biz Türk anneleri olarak en büyük endişemiz “bebeğim ya yeterince doymuyorsa!”. Birçok anne bebeğinin gelişimi ve kilo alımı normal olsa da bebeğinin yeterince doymadığını düşünerek hazır mamaya başvurabiliyor. Oysa formül sütlerin bazı ülkelerde antibiyotikler gibi sadece reçete ile satılmasına izin veriliyor.
emzirme-birakmaUnutmayalım ki anne sütü bebekler için en değerli besindir ve hiçbir formül süt anne sütüne eş değer değildir. Her anne bebeğinin değişen ihtiyacına göre süt üretmektedir. Bebeğin kaç aylık olduğuna göre, hasta olup olmadığına göre anne sütü değişim göstermektedir.”Emzirmenin en zorlu yanının ilk sırasında her sene olduğu gibi “Emzirmeye bağlı meme ucu çatlakları ve ağrıları” yer alıyor. Bunu “Geceleri uyanmak zorunda kalmak” takip ediyor. Bu noktada aile içi destek ön plana çıkıyor. Türkiye'de annelerin üçte biri aileleri tarafından desteklenmezse emzirmeyi bırakabileceklerini belirtiyor.

Çalışmak ve Emzirmek Birarada Mümkün mü?

Türkiye'de ev dışında çalışan annelerin sadece yüzde 60'ı, iş yerinde yasal 1,5 saatlik süt izinleri kullanabileceklerini belirtti. Süt izinlerini kullanamayan annelerin sebeplerinin başında iş yoğunluğu geliyor, ardından ise ev-iş arası ulaşım problemi gelmekte. Araştırmanın Türkiye ayağında, çalışan annelere yöneticilerinin ve iş arkadaşlarının kendilerini anne sütünün sağılması konusunda destekleyip desteklemedikleri soruldu. Ne yazık ki çalışan annelerin sadece yarısı bu konuda desteklendiklerini belirtiyorlar. Yasal doğum izninin 16 hafta olduğu ülkemizde, yeni anne isterse işvereninden 6 ay ücretsiz izin talep edebilir. Çalışan annelerin yüzde 68'i ücretsiz izin kullanmak istemediğini beyan etmektedir. Ücretsiz izin kullanmak isteyip de kullanamayan annelerin yüzde 36'sı şirketine bunu sormaya çekiniyor, yüzde 40'ının şirketi kabul etmiyor ve annelerin yüzde 24'ü bu sebepten dolayı işini bırakmak durumunda kalıyor.

isyeri-sut-izni

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.