Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Saatin sertifikalı olmasına dikkat edin
Saatin sertifikalı olmasına dikkat edin
Beğendiğiniz saati alırken nelere dikkat etmeniz, nasıl korumanız, bakımını nasıl yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bilmiyorsanız yazımıza bir göz atın...
Hale Ceylan BARLAS
Alışveriş 8 Haziran 2017 - 16:18

Saat kullanımı alışkanlıkları değişiyor. Artık eskisi gibi evladiyelik saat alınmıyor, her yaştan insan kendi bütçesine, zevkine ya da trendlere göre istediği saati alabiliyor. Biz de saat almayı düşünenler için Arıkan Saat Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arıkan’dan sezon trendlerini, saat bakımını ve saat alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrendik.
shutterstock_94703935Bu yaz kadın ve erkek saatlerinde hasır saat takımlarının yükselişe geçtiğini söyleyen Arıkan, 2016’da başlayan, 2017’de yükselerek devam eden rose-altın ve lacivert saat kombinlerinin yine herkesin gözdesi olacağına değiniyor: “Bu yaz rengarenk geçeceği için kadın saatlerinde renkli ve taşlı saatler öne çıkacak. Erkeklerde ise silikon kayış ve lacivert moda olacak.”

HER GÜN KURU BEZLE SİLMENİZ GEREKİYOR

Saat alırken de öncelikle sahte olup olmadığının dikkate alınması gerekitiğini söyleyen Mahmut Bey, “Özellikle internetteki alışveriş sitelerinden alım yapılırken mutlaka sertifikalı veya garanti kartı bulunan saatler alınmalı. Güvendiğiniz yerden alışveriş yapmalısınız” diyor.
shutterstock_277790384Saat bakımının da önemine değinen Arıkan her gün saatlerin çıkarılması ve kuru, yumuşak bir bezle silinmesini öneriyor: “Böylelikle gün içinde oluşan ter ve hava ile teninize, oradan da saatinize yapışan tozları kolayca temizlemenizi sağlar. Otomatik olmayan bir mekanik saat veya cep saatiniz varsa ve onların düzgün çalışmasını istiyorsanız düzenli olarak kurmanız gerekir. Saatleri saklarken göz önüne almanız gereken en büyük düşmanlar toz ve nemdir. Kuru bir yerde orijinal kutusu ile birlikte saklanan saatler, bu dış etkilerden büyük ölçüde korunur. Eğer saatinizin çizilmesini ve hasar görmesini istemiyorsanız asla yüzünü yere bakacak şekilde koymayın. Saatinizi yetkili olmayan veya tecrübesine güvenmediğiniz bir saatçinin eline bırakmak yapılabilecek en büyük hatadır. Basit bir pil değişimi sırasında bile saate zarar gelmese dahi garanti dışında kalması veya su geçirmezlik özelliğini kaybetmesi kaçınılmazdır.”
shutterstock_462355030