Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yeni nesil teknolojiler perakende sektörüne yön verecek
Yeni nesil teknolojiler perakende sektörüne yön verecek
Kategori Mağazacıları Derneği (KMD) tarafından dördüncüsü düzenlenecek “Perakende Teknolojileri Konferansı” öncesinde perakende sektörüne yön veren profesyoneller bir araya geldi.
Alışveriş 8 Eylül 2017 - 10:31

KMD Yönetim Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım’ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, KMD Yönetim Kurulu Üyeleri de katıldı. Toplantıda, perakende sektörü teknolojilerindeki büyük dönüşümün yanı sıra gelecek senaryolarını masaya yatırıldı. Ayrıca perakendecilerin dijitalleşme ve teknolojideki son trendler gibi konuların yanı sıra daha fazla detaya odaklanması gerektiğine değinildi.

KMD'nin gündemini sektörün ve üyelerinin şekillendirdiğini belirten KMD Yönetim Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, “Mobilyadan kozmetiğe, elektronikten kırtasiyeye kadar modern perakendenin pek çok kategorisinden üyeyi barındırıyoruz. Bu çeşitliliğin ortak noktasında ise yoğun teknoloji kullanımı ve tüm yenilikleri yakından takip etme zorunluluğumuz yer alıyor. KMD olarak bu noktadan hareketle perakende teknolojilerindeki gelişmeleri üyelerimizle buluşturmayı amaç edindik ve bu yıl Perakende Teknolojileri Konferansı'nın dördüncüsünü organize ediyoruz” dedi. Konferansın içeriğine de değinen Gökyıldırım; “Konferansımızda, perakendecilerle teknoloji girşimcilerimizi buluşturacağımız toplantılarımız, birbirinden yararlı teknoloji çözümlerini sahnede izleyeceğimiz Çözüm Oturumları, uzmanlarından trend ve gelişmeleri dinleyeceğimiz oturumlar ve e-ticareti tartışacağımız bir duayen panelimiz de olacak” diyerek tüm sektörü konferansa davet etti.
d2
Günümüzde her şeyin dijitalleştiği, yoğun bir veri alışverişinin olduğu ve büyük veri kavramıyla her geçen gün daha da iç içe girdiğimiz ortamda, bu kadar çok verinin güvenliğini sağlamanın ve tehditlere karşı önlemleri almanın büyük önem taşıdığını ifade eden Gökyıldırım, konferansta bu amaçla siber güvenlik konusunun da işleneceğini söyledi.

YÜKSELEN MALİYETLERİN DE ÇÖZÜMÜ TEKNOLOJİDEN GEÇİYOR
Toplantıda söz alan KMD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Alp Önder Özpamukçu, döviz kurlarındaki belirsizlik, işveren yükleri, ithalat vergileri gibi nedenlerle yükselen maliyetler karşısında perakendecilerin yoğun bir şekilde verimlilik arayışına girdiğini belirterek, teknoloji yatırımlarının bu çerçevede büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Özpamukçu; yerel teknoloji firmaları tarafından geliştirilen çözümlerin perakendecinin ihtiyaçlarına uyum ve maliyet açısından öne çıktığını ifade etti.

KMD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Gigin ise perakendenin dönüşümünde müşteri taleplerinin ve teknolojinin belirleyici olduğuna değinerek, her kanaldan verilen hizmetin aynı kalitede olmasının öneminin altını çizdi. Özellikle elektronik ticarete perakendecilerin daha çok yatırım yapması gerektiğini belirten Gigin, global elektronik ticaret perakendecilerinin Türkiye operasyonlarına başlamasının rekabeti oldukça etkileyeceğini ve yerel oyuncuların gerekli tedbirleri almazlarsa zorlanabileceklerini beklediğini söyledi.

Son güncelleme: 11:00 - 08.09.2017