Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Halı Seçerken dikkat!
Halı Seçerken dikkat!
Yaşam alanlarının en önemli detaylarından biri de halılar... Halı seçiminde özenli davranmak bir yandan dekorasyona katkı sağlarken diğer yandan da hijyen, güvenlik gibi pek çok alanda fark yaratır…
Ev Dekorasyon 11 Ekim 2017 - 15:03

İPLİKTE KALİTE

El dokuması ve makine olmak üzere başlıca iki sınıfa ayrılan halılar, iplik kalitesi, santimetrekareye düşen iplik sayısı, elastikiyeti, parlaklığı, yün lifinin kalitesi gibi pek çok detaya özen gösterilerek seçilmelidir. İplik kalitesi ne kadar yüksekse, dokuma ne kadar sık yapılmışsa halı o kadar uzun süre dayanacak demektir.

iplikte-kalite

KULLANIM ŞEKLİNE GÖRE TERCİH…

Güvenliğin ön planda olduğu bir mekanda kullanılacak halılar çok küçük olmamalıdır. Çünkü boyutu küçük olduğunda daha kolay kayar ve kullanan herkes için tehlike yaratabilir. Kullanmak istenildiği takdirde de altına mutlaka kaydırmaz baz konulmalıdır.

kullanim-sekline-gore

ZEVKİNİZİ YANSITIN

Zeminin ön plana çıkmasını istediğiniz alanlarda kullanmak üzere halı seçerken ne kadar sade, desensiz, nört renklerin kullanıldığı bir model kullanırsanız o kadar amacınıza ulaşmış olursunuz.

zevkinizi-yansitin

HİJYEN ÖNEMLİ

Halıları temizlerken her zaman elektrik süpürgesinden faydalanabilirsiniz. Fakat her halı mutlaka altı ayda bir derinlemesine temizlenmelidir. Bunun için de buhar, halı şampuanı ya da sıvı (Arap sabunu) sabun kullanabilirsiniz. Desene göre ele alındığında ise büyük desenli halıların her zaman daha çok kir gösterdiğini aklınızdan çıkarmayın…

hijyen

KONU ÇOCUKLARSA

Çocuk odalarındaki halılar mutlaka kaymayacak şekilde seçilmeli ve yerleştirilmelidir. Anti-alerjik, ve anti-bakteriyel, tüylü olmayan halılar çocuk odası için en uygun alternatiflerdir.

konu-cocuklarsa

DEKORASYON TÜYOLARI

-Minimalist tarzda döşenmiş mekanlarda farklı desen ve zıt renkli halı kullanmak mekana farklı bir hava katar.
-Mekan nasıl olursa olsun, aynı boyutta iki haklı kullanmak tüm yaşam alanlarını daha küçük gösterir.
-Bir odayı olduğundan daha büyük göstermeyi amaçlarsanız seçeceğiniz renk mavi ve gri tonları olmalıdır.
-Sıcak ve konforlu bir atmosfer yaratmayı amaçlıyorsanız, sarı, turuncu ve kırmızı halıları tercih edebilirsiniz.
-Mobilyanız ve duvar kağıdınız ne kadar hareketliyse, halılarınız o kadar sade olmalı.
-Halı, gündüz ve gece kullanıldığı alanda farklı gözükebilir Eğer fırsat bulursanız halı satın almadan önce iki ortamda da deneme yapın.

dekorasyon-tuyolari

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Etiketler