Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Oturma odasını doğru döşemek için dikkat edilmesi gerekenler…
Oturma odasını doğru döşemek için dikkat edilmesi gerekenler…
Söz konusu insanın kendi evi olunca, yaşanacak olan her bir metrekareye ayrı bir dikkatle döşemek istiyor. Fakat bu özeni gösterirken, bazı odalara diğerlerine göre daha farklı anlamlar yükleniyor. Tıpkı kişiye özel tercihlerle şekillenen oturma odaları gibi…
Ev Dekorasyon 18 Temmuz 2017 - 15:56

PASTEL TONLAR HUZUR VERİYOR

Büyük bir pencereye sahip olan oturma odaları için renk seçerken tamamen keyfinize göre hareket edebilirsiniz. Çünkü ortama pozitif anlamda etki edecek olan gün ışığı, seçtiğiniz renge tamamen kendi olumlu enerjisini yansıtacak. Pencere açısından sınırlı bir alana sahip odalarda ise başta beyaz olmak üzere, çok açık renk tonlarını tercih etmek ferahlığı da beraberinde getiriyor. Kullanacağınız mobilyaların rengi ne olursa olsun duvarda uçuk renkler kullanmak insana huzur veriyor. Amaç huzur veren bir oda döşemekse, özellikle sarı ve mavinin açık tonları olmazsa olmaz renkler arasında yer alıyor.

pastel
RAHATLIĞIN ANAHTARI KOLTUK SEÇİMİ

Oturma odasında konforu temsil eden en önemli unsurlardan biri koltuktur. Koltuk seçiminde kişisel beğeniler büyük önem taşır. Genellikle bu odalar, ayaklarınızı rahatça uzatıp televizyon izleyip, kitap okuyabileceğiniz mekanların başında gelir. Oturma odası her mevsim kullanılan bir yaşam alanı olduğundan, koltuk kumaşı konusunda sizi ne sıcak ne de soğuk tutacak bir seçim yapmamaya özen gösterin. Örneğin keten ya da pamuk ağırlıklı bir kumaş seçmek her zaman kullanıcıya avantaj sağlar. Oturma odaları ferah olduğu kadar kullanışlı da olmalı; o nedenle koltuğun şekli ve kumaşı kadar sayısı da çok önemli. Çok kalabalık bir aileye hizmet edecek oturma odasında en az bir üçlü, bir tekli ve iki tekli koltuk olabilir. Yeriniz dar ise bir üçlü ve tekli koltuk sizi kurtarır. Günümüzde her türlü alışveriş tercihimizi etkileyen bir diğer unsur ise ergonomi. O nedenle, kenarı dergilik olarak da kullanılabilen, baş konan tarafında kulaklık olan koltuk tasarımları son birkaç yıldır en çok tercih edilen ürünleri arasında yer alıyor.

koltuk
HEM GÖZÜM DİNLENSİN HEM ORTAM AYDINLANSIN

Ortama nefes aldıran ışık, oluşturduğunuz bütün atmosferin büyüsünü bir anda yok edebilecek kadar önemli bir etken. O nedenle oturma odasına aydınlatma seçerken iki çeşit ürün konusunda çok dikkatli olmak gerekiyor:
Başucu lambası: Oturma odasına gittiniz, evin en rahat koltuğuna yerleştiniz. Şimdi kitabınızı elinize alıp uzun saatler edebiyatla baş başa vakit geçirmek istiyorsunuz. Eğer gündüz saatlerinde değilseniz, bu aktivitede size eşlik edecek ve gözünüzü rahatsız etmeyecek bir ampul kullandığınız başucu lambası, sizi bulunduğunuz ortamda mutlu edip gözünüzün yorulmasına da engel olur.

aydinlatma
AVİZE KONSEPTE UYUM GÖSTERMELİ

Tüm odayı aydınlatacak olan avize tasarımı konusunda, isteğe göre ışığın kısılıp açılabildiği bir alternatif seçmek size birçok avantajı beraberinde getirebilir.  Tüm odayı bir konsept çerçevesinde düzenliyorsanız, gerek formu gerek rengiyle avize mutlaka o konsepte uyum göstermelidir. Çünkü genellikle odaya ilk adım atıldığında göze çarpan obje avizedir.

YUVARLAK HATLI ÜNİTELER

İzlemek istediğiniz film kesin bir sessizlik ortamı gerektiriyor ya da aldığınız yeni albümü tek başınıza dinlemek istiyorsanız, oturma odasındaki televizyon ünitesi sadece televizyonunuzu değil, sinema ve müzik sisteminizi de içine alabilmeli. Özellikle de alan darsa. Fakat büyük bir metrekareden söz ediyorsak, görsel ve işitsel donanımları her zaman odanın farklı köşelerine kurmakta fayda var. Günümüzde, kitaplık olarak da rahatça kullanabilen ünitelerin sayısı hiç de az değil. Köşeli tasarımlardan daha çok yuvarlak hatlı üniteleri tercih etmek de oturma odasına ferahlık katan bir diğer unsur.

unite
ZİGON DEYİP GEÇME!

Oturma odası, büyük bir masa kullanıldığında oldukça küçüleceğinden, zigon tercih etmek size pratik bir çözüm sağlar. Koltukta oturup yemeğinizi yemek, arkadaşınızla bir çay içmek, film izlemenin vazgeçilmez eşlikçileri olan abur cuburlarınızı koymak için minik masalar kullanmak size büyük kolaylık sağlar. Mika, plastik ve ahşap gibi seçenekleri bulunan bu masalar, formları açısından da kullanıldığı mekana farklı hava katıyor. Malzeme konusunda ise tercihi ahşaptan yana kullananlara önerimiz, ceviz vb. ağaçları tercih etmeleri. Bu tür malzemeler satın alınan ürünün ömrünü uzattığından, görsel olduğu kadar kullanım açısından da fark yaratıyor. Diğer malzemeler ise dikkatli kullanım gerektiriyor.

zigon
AKSESUER SEÇİMİ

Minik puflar, renkli çerçeveler, duvar sticker'ları, sandık şeklinde de kullanılabilen sandalyeler gibi küçük detaylar, oturma odasına kimlik kazandıran minik ama önemli detaylar. Bu konuda değişik formlu cd'likler, tavandan sarkıtılan koltuklar, telefonunuz çalınca şarkı söyleyen özel telefonluklar gibi sonsuz seçenekler sizi bekliyor. Hayalinizdeki oturma odasını yaratmak için tek yapmanız gereken ise yaratıcılığınızı konuşturmak…