Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çengelhan Rahmi Mustafa Koç müzesi büyüdü
Çengelhan Rahmi Mustafa Koç müzesi büyüdü
Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından restore edilen, Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi'nin yeni bölümü Safranhan'ın açılış töreni kalabalık bir katılımla gerçekleşti.
Ünal DEMİRKAYA
Exclusive 3 Haziran 2016 - 14:23

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından restore edilen, Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi’nin yeni bölümü Safranhan’ın açılış töreninde kurdeleyi kesti.

koc-muze-6

Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi’nin yeni bölümü Safranhan’ın kapılarını açmasıyla müze, büyüklük bakımından yaklaşık iki katına ulaştı. Sergilenen parça bakımından ise başkentin en büyük ikinci müzesi haline gelen mekanın yeni bölümünde iletişim aletleri, havacılık makineleri ve objeleri sergileniyor.

koc-muze-8

Müzenin Çengelhan bölümünde yer alan ve merhum Mustafa Koç’un adını taşıyan galeride ise Koç’a ait eşyalar, kendi objektifinden vahşi yaşam fotoğrafları, özel koleksiyonundan anı objeleri, çok sevdiği model uçak ve planörler bulunuyor.

koc-muze-5

KOÇ, MÜZEYLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Koç Müzesi’nin kuruluşunu anlatan Koç, “Ankara’da 1500’lerden kalma Çengelhan’ın içerisinde büyük babamın bir nalburiye dükkanı varmış. Babam da burada 15 yaşında çırak olarak çalışmış. Bu hanı uzun bir araştırmadan sonra bulduk, restore ettikten sonra 2005 yılında müze olarak hizmete açtık.

koc-muze-1

Zamanla Çengelhan dar gelmeye başladı. Sonra altındaki Safranhan’ı satın aldık, iki sene süren restorasyondan sonra bugünkü haline getirdik” diye konuştu.

koc-muze-4