Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İstanbul’da bir Madame Tussauds
İstanbul’da bir Madame Tussauds
Madame Tussauds müzelerinin 21.si İstanbul'da açılacak. Aralık 2016’da açılması hedeflenen müzede tarihi ve kültürel kahramanlar ve geçmişten bugüne sanat, spor ve siyaset dünyasının yaklaşık 60 ünlü ismi yer alacak.
Ünal DEMİRKAYA
Exclusive 1 Haziran 2016 - 08:47

Balmumu Heykel Müzesi markası Madame Tussauds, dünyadaki 21. cazibe merkezini Aralık 2016'da İstanbul'da açmaya hazırlanıyor. Madame Tussauds İstanbul'la ilgili ayrıntıları ilk kez paylaşmak üzere LEGOLAND® Discovery Centre ve Madame Tussauds İstanbul'un Grup Genel Müdürü Sarper Hilmi Suner ile markanın bağlı olduğu Merlin Entertainments şirketinin Yeni Açılışlar Direktörü Marcel Kloos'un ev sahipliğinde bir basın toplantısı düzenlendi.

60 ÜNLÜ HEYKEL

İstanbul'da İstiklal Caddesi üzerinde Grand Pera binasının ilk iki katında 2.000 metrekarelik bir alanda konumlanan Madame Tussauds İstanbul'da, tarihi ve kültürel kahramanlar ve geçmişten bugüne sanat, spor ve siyaset dünyasının yaklaşık 60 ünlü ismi yer alacak. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde tarihi bir gezintinin yapılabileceği müzede, Türkiye'den birçok ismin yanı sıra çok sayıda uluslararası müzik, spor ve film yıldızı da görülebilecek. Tam listenin ilerleyen zamanlarda açıklanacağına belirten Sarper Hilmi Suner, Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Türkiye tarihine geçmiş devlet adamlarından Mevlana'ya, Mazhaf Fuat Özkan'dan, Barış Manço'dan Mimar Sinan'a çok farklı alanlardan birbirinden önemli isimlerin yer alacağı konusunda ipucu verdi.

muze-ic

HEYKELLER NASIL HAZIRLANIYOR?

Madame Tussauds ekibi balmumu heykellerinin gerçeklerine kusursuz şekilde benzemesini sağlamak için, detaylı araştırmalar yapıyor ve bu konuda alanının önde gelen profesyonelleriyle çalışıyor. Londra'da yer alan stüdyolarda görev yapan heykeltıraşlar,tasarımcılar, araştırmacılar ve destek ekipleri heykeli yapılacak kişileri tespit edip, çok detaylı araştırmalar sonrasında heykeli yapılacak pozla ilgili hazırlıkları tamamlıyor. Heykeli yapılacak kişilerle üç saati aşan bir seansta 250'den fazla vücut ölçüsü alınıyor, 180'den fazla fotoğraf çekilip,3 boyutlu tarama yapılıyor. Bu veriler ışığında heykeller deneyimli heykeltraşlar tarafından en az 12 haftalık bir sürecin sonunda hazırlanıyor ve ortaya gerçeğine son derece yakın bir sanat eseri çıkıyor.