Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Alba
Alba
Alba, İtalya’nın en zengin mutfaklarından birisine sahip bir şehir.
Ebru ERBERDİ
Gurme 18 Mayıs 2016 - 12:36

Orta Çağ yıllarını hatırlatan antik sokakları, deyim yerindeyse lezzetli bir mutfak kültürü kokuyor. Biz de lezzetli bir ziyafet çekmek için yola çıkıyorz ve kendimizi Alba'da buluyoruz. Maksat, dünyanın en güzel tabaklarından birkaçını tatmak ve şehrin tadını çıkartmak.

Alba, İtalya'nın Piedmont komününe bağlı, aslında küçük bir şehir olarak geçiyor. Toplamda 31.000 kadar bir nüfusa sahip ama son zamanlarda, sokaklar insan kaynıyor. Malum, herkes bizim gibi sokaklarda lezzet avına çıkıyor. Herkes en doğru lezzeti bulmak için en iyi restoranı arıyor. Biz yine de, bu lezzet avına çıkmadan önce, şehri bir kez daha turluyoruz. Ufak, daracık sokaklarda, mimariye ve sıcak İtalyan kültürüne bir kez daha hayran oluyoruz. Havalar soğumaya başlamış olsa da, sokakları dolduran İtalyan halk, gerçekten şehrin tadını çıkartmayı çok iyi biliyor ve bu küçük şehir, deyim yerindeyse bir mahalle kültürü geliştirmiş halkıyla çok güzel bir atmosfer sunuyor.

ebru-ic

PEMBE DUVARLI MİNİMAL RESTORAN

Şehrin içerisinde neredeyse saklanmış bir lezzet durağı olan Piazza Duomo'ya doğru yol alıp ilk lezzet durağına geliyoruz. Burası 2005 yılında açılmış bir restoran. Genç bir şef tarafından hayata geçirilen Piazza Duomo, Enrico Crippa önderliğinde eşsiz tabaklar hazırlıyor. Piedmont komününün en ünlü ailelerinden Ceretto ailesinin de işe dahil olmasıyla, şehrin ve tabii ki dünyanın en ünlü restoranlarından birisi haline geliyor. Restoran 3 Michelin yıldızını, gurur duyarak taşıyor ve bu başarısının hakkını sunduğu hizmet ve lezzetle veriyor. Biz de bu restorana geliyoruz ve masamızda yerimizi alıyoruz. Etrafımız pembe duvarlar kaplıyor, oldukça minimal bir tasarımda eşsiz yemekler yiyoruz. Trüf mantarı menüsünü tadıyoruz ve eşsiz şaraplar tadıyoruz. Burası gerçekten de İtalya'nın en lezzetli duraklarından birisi ve mutlaka listenize eklenmeli.

ebru-ic-3

Şehirdeki ikinci günümüzde, şehrin 28 kilometre uzağında, Belbo'da yer alan Ristorante Della Posta da Camulin Cossano'dayız. Burayı bu kadar ünlü yapan şey, şüphesiz trüf mantarı sezonunu en iyi şekilde değerlendirmeleri ve eşsiz bir lezzet sunmaları. Mantarı her türlü lezzetle bir araya getiren mutfak, pek çok seçeneği içerisinde barındıran bir menü seçeneğiyle karşınıza geliyor.

ebru-ic-4

Makarnaları, her italyan mutfağında olduğu gibi, burada da çok lezzetli ve sizi kendine hayran bırakıyor. Yolunuz Alba'ya düştüğünde ufacık mesafeyi gözünüzde büyütmemeli ve mutlaka Belbo'ya gelip burada damak lezzetinizi geliştirmelisiniz.

Etiketler