Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Atiye’nin Wanda’sı, Karaköy’ün Andrea’sı, Levent’in Butcha’sı
Atiye’nin Wanda’sı, Karaköy’ün Andrea’sı, Levent’in Butcha’sı
Yemek bloggerımız Cem Karakuş'un bu haftaki lezzetli yazısı...
Gurme 8 Mart 2016 - 11:57

Yeme içme konusunda çok keyifli mekanlar açılıyor İstanbul'da. Her mekanın kendine özgü bir tasarımı, ruhu ve felsefesi var. Sunumlar, tabaklar, dekorasyon, ürün kalitesi, müzik ve personel gibi sayabileceğimiz pek çok alanda hep çıta yükseliyor. Bu keyifli mekanlardan bilmediğinizi ya da merak ettiğinizi tahmin ettiğim üç tanesinden kısaca bahsedeyim.

Wanda İstanbul – Üzerine çok düşünülmüş bir Mekan

Nişantaşı Atiye Sokak'ın en yenisi Wanda İstanbul, girişte başlayan seçkin bir restoran atmosferinin ardında dipteki yüksek tavanlı açık barında sizi iyi müzik ile besliyor.
Mekan tasarımı Didem Sözen imzalı bir tasarıma sahip. Bu tasarımı mekanın duvarlarından, tabaklarına, servislerinden masa düzenine kadar her yerde görebiliyorsunuz. Menüler Gabriel Sponza'nın elinden ve haliyle oldukça iddialı. Giriş, gelişme ve sonu diye tanımlanan m anlaşılır menüden önerilerim ve favorielrim; Avokado Deniz Börülce Salatas, Terayağında Ahtapot, Dana Kaburga Eti, Otlu Tava Bonfile… Bir lezzet şöleni. Erhan Seven'in işletmesinde bulunduğu Wanda İstanbul 22:00'den sonra DJ partileri ile bambaşka bir kılığa bürünerek Atiye Sokak'a taze kan pompalıyor.
Foto02
Adres : Atiye Sokak, No 7, Şişli, İstanbul
Tel : 0212 343 24 35

Andrea Karaköy – Karaköy'ün Soho House'u

Son günlerde bu mekanı hepiniz duymuşsunuzdur. Her akşam birileri parti yapıyor, doğum günü kutluyor. Kime sorsam, akşam Andrea'dayız diyor.
Mekan aslında 1870 yılında inşa edilen bir Ermeni kilisesinin misafir evi. İsmini de oradan alıyor. Aya Andrea. Girişteki iki kat yüksekliğindeki tavanı, dev gibi avizesi ve loş ambiyansı ile dikkat çekerken, üst kata çıktığınızda sizi tam anlamıyla büyülüyor. Retro lüx şekilde dekore edilmiş mekanın üst katında iki adet 8-10 kişilik büyük masanın yanı sıra sizi kimsenin rahatsız etmeyeceği bir de Private Oda bulunuyor.

Bu kadar kısa sürede böylesine doluluk. Bu kalabalığın arkasında yatan ise mekanın tarihi dokusu ve Melih Doğan'ın işletmeciliği. Karaköy'ün havası tarih kokan mekanlarla değişmeye devam ediyor.
Adres : Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Mumhane Caddesi, No 39/B, Beyoğlu, İstanbul
Tel : 0212 252 20 10

Ete Doymak İsteyenlere Butcha Steakhouse

Levent'te Park Dedeman Otel'in hemen altında bir Ankara'dan gelen bir misafir var. Ahşap ağırlıklı yekpare masalardan oluşan dekorasyonu, kapalı alandaki 150 yıllık özel Bonzai ağacı, kaliteli müzik sistemi, geniş şarap kavı ve bilgili personeli gibi pek çok özelliği ile et konusunda çok iddialı bir Steakhouse Butcha.

Levent bölgesinde et arayışına son verecek gibi duruyor. Bölge yeme içme anlamında çok güçlü değil. Plaza insanlarına hitap ettiği için sadece öğlen pratik yemekler tüketilebilecek mekanlar ağırlıklı. Bu açığı iyi bir şekilde doldurmayı hedefleyen Butcha'nın menüsünden önerilerim; başlangıç için mutlaka içinden ilik çıkan kemik suyu çorbasını tercih etmelisiniz. Yemeklerde ise, Butcha köfte, sucuk, kuzu kafes, porterhouse steak, rib eye steak ve şaşlık.

Yan ürün olan garnitürleri de ayrıca seçebiliyor olmanız hoş bir detay. Hardal soslu patates püresini ve patlıcan söğürmeyi gözlerim kapalı tavsiye edebilirim.

Gurme 8 Mart 2016 - 11:57