Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Gurme Kutusu
Gurme Kutusu
Son dönemde yemek israfından bu kadar bahsedilirken bir de üretilen sebze ve meyvenin üretim ve dağıtım esnasında yüzde yirmibeş ila kırk arasında kayba uğradığını öğrendim.
Ebru ERBERDİ
Gurme 30 Temmuz 2017 - 14:03

Bu rakam gerçekten çok ürkütücü… TÜBİTAK araştırma verilerine kayba uğrayan ürün miktarı 11,6 milyon ton. Eğer bu gidişata dur demezsek hem ülkemizin hem de dünyanın sürdürülebilirliği açısından zor günler bizi bekliyor. Bana verilen rakamlarla sizi sıkmak istemiyorum ama bu konu gerçekten geleceğimiz için çok önemli…

Hem tüketiciyi hem de üreticiyi bilgilendirmek çok önemli… TÜBİTAK ve Metro işbirliği yaparak sekiz ay süren bir araştırma ile fire sebebini araştırdılar. Sonucunda en büyük zaiyatın paketlemede ve nakliyede olduğunu tespit ettiler. Metro da bu konuda üreticilere destek ve eğitim vermeye başladı. Üreticilerin çeşitli zorluklarla ve kıt kaynaklarla ürettiği meyve sebzelerin çöpe gitmemesi ve milli kaynakların israf edilmemesi için tedarik ve satış koşullarını geliştiriyorlar ve standartlara uygun yatırım yaptırıyorlar. Tüketim analizleri yaparak, doğru miktar, kalite ve özellikle planlı üretim yaptırma hedefiyle kayıpları en aza indirgemeye çalışıyorlar. Doğru ambalaj, paketleme ve sağlık zincirinin kırılmadan ürünlerin nakliyesi konusunda uluslararası standartlarda uygulamaları hayata geçiriyorlar. Buradaki en büyük amaç üreticileri doğru hasat, taşıma, depolama, ilaçlama konularında bilgilendirmek…

Metro toptancı market, Amerika'da senelerdir uygulanan doggie bag denilen yani restoranda yediğiniz yemeğin paketlenerek size verilmesi, için özel kutular tasarlattı ve nisan ayının başında İstanbul'un önde gelen restoranlarıyla bu uygulamaya başladı. Artık gittiğiniz restoranlarda siz de kalan yemeklerinizi isteyin ve kutuları yoksa Metro toptancı marketin gurme kutularından temin edebileceklerini hatırlatın….