Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kulağa basit geldiğine bakmayın
Kulağa basit geldiğine bakmayın
Okuduğunuz giriş yazısından hareketle, ilk yazımı, Miami’de en çok sevdiğim yerlerden birinden bahsetmek için yazıyorum.
Ebru ERBERDİ
Gurme 9 Mart 2016 - 09:58

Klasik Amerikan Rüyası'nın aksine, bahsedeceğim lezzet durağı, size “fast food” gibi gelmesin. Aksine, özellikle ABD'de kulağa oldukça basit gelen bir yemeğin, ne kadar değerli olduğunu anlatmaya yardımcı olsun.

Joe's Stone Crab, Miami'nin en keyifli duraklarından birisi. Haliyle, adından da anlayacağınız üzere, burası şehrin lokal lezzetlerini önünüze seriyor, ve bunu yaparken, tadına bakacağınız lezzetlerin hakkını vererek, en iyi hizmeti layıkıyla yerine getiriyor. 1913'e kadar dayanan tarihiyle Joe's Stone Crab, Miami Beach'te, Washington Bulvarı'nda yer alıyor. Joe Weiss'in şehrin neredeyse göbeğinde açtığı bu restoran, daha Miami bir şehir haline gelmemişken, yerli halka atıştırmalık lezzetler sunmak gayesiyle hayata geçiyor ve ilerleyen yıllarda başına geleceklerden habersiz bir şekilde müşterilerini memnun etmek için elinden geleni ardına koymuyor.

KURUCU JOE’NUN RUHU DURUYOR

Bu restoranı işletmek bir aile geleneği olmuş olacak ki, bugün hala, kurucu Joe'nun kanını taşıyan insanların restoranın başında olduğunu göreceksiniz ve buranın neden bu kadar sıcakkanlı, misafir perver bir yer olduğunu bir kez daha anlayacaksınız. Ben de buraya ne zaman adım atsam aynı sıcaklığı içimde hissediyorum ve bu duygunun yediğim lezzetlere farklı bir tat kattığını düşünüyorum.

Özel yemek servisi ve etkinliklere yaptığı hizmet bir kenara, sıradan bir günde Joe's Stone Crab'e gittiğinizde, karşınıza envai çeşit yemek çıkacak. Karides kokteyli, kalamar, hindistan cevizli karides, midyeler ve deniz ürünlerinin neredeyse tamamı menüyü dolduruyor. Florida'ya has büyük yengeçler ise, restoranın adından mütevellit, bu restoranın demirbaşı olarak menüdeki en ihtişamlı tabakları dolduruyorlar.

Eğer yolunuz bir gün buraya düşerse, aklınızın bir köşesine şunları mutlaka yazmalısınız: Joe's Stone Crab Ağustos ve Ekim ayları arasında ufak bir tatil yapıyor ve kapılarını kapatıyor. Bu da aile geleneğinin bir parçası olarak uzunca bir süredir böyle devam ediyor. Restorana gittiğinizde size önereceğim lezzet ise King Crab Claw adındaki tabağı sipariş etmeniz. Yengeç kıskaçları gözünüzü korkutmasın, göründüklerinin aksine, oldukça lezzetliler ve sizi kendilerine aşık etmek için harika bir sunumla masanızı donatıyorlar!

HAKKASAN

Hazır yola Miami'yi anlatmaya başlayarak çıkmışken, hızımızı hiç kesmeden, Miami'nin en iyi restoranlarından birinde mola vererek devam edelim. Dünyanın en önemli restoranlarından birisi olan Hakkasan, Miami'de de bir şubeye sahip ve burası, Miami'nin en hatırı sayılır lezzet duraklarından bir tanesi.

TAZE DOĞAL VE LEZZETLİ

Fontainebleu Hotel & Resort Miami Beach'teki restoran, Mayıs 2009'dan beri hizmet veriyor ve açıldığı günden beri, dünya basınında adından sıkça söz ettiriyor. Yerel lezzetlerin, Hakkasan klasikleriyle harmanlandığı restoranda, her şey tahmin ettiğiniz üzere olabildiğince taze, doğal ve lezzetli. Kanton mutfağına dair her türlü lezzet, sıra dışı bir sunumla ve özel tariflerle karşınızda yer alıyor.

Taşıdığı Michelin yıldızının hakkını veren Hakkasan'ın menüsüne göz attığınızda ise, aslında uzak doğu mutfanının tahmin ettiğinizden çok daha geniş bir yelpazeye yayıldığını görüyorsunuz. Özellikle benim favori lezzetlerimden birisi olan havyarlı ördeği ve dim som'u tattığınızda, ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

Tabii bir yandan harika lezzetleri deneyimlerken, bir yandan da turkuazın ve harika dekorasyonun tadını çıkarıyor olacaksınız. A la carte menüden istediğiniz yemeği seçip, harika bir şarapla bu lezzete eşlik etmeye başladığınızda, Hakkasan'ın dünyanın farklı yerlerinde nasıl bu kadar ünlü bir yer haline geldiğini bir kez daha anlayacaksınız.

Eğer tercihinizi şaraptan yana kullanmak istemiyorsanız, farklı kokteyllere göz atmanızı tavsiye ederim, zira kişniş ve zencefilli kokteylleri, damağınızda harika bir tat bırakacak.

 

Son güncelleme: 10:05 - 09.03.2016