Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Miami’de Türk Festivali Rezaleti…
Miami’de Türk Festivali Rezaleti…
Festival alanına girdiğimde gerçekten çok üzüldüm. Kültürümüzü yansıtan doğru dürüst hiçbir şey görememenin hayal kırıklığını yaşadım.
Ebru ERBERDİ
Gurme 24 Mart 2016 - 09:36

Aslında uzun seneler yurtdışında kalmama rağmen hiçbir zaman yabancı ülkelerde çok fazla festival meraklısı olmadım. Ama kalabalık aile olarak Miami'de olduğumuz için özellikle babamla festivale gitmek ve keyifli vakit geçirmek istedim. Ne de olsa buradayken Türk yemeklerini özlüyoruz ve insan ne olursa olsun memleketini yanında hissetmek istiyor. Birkaç arkadaşım, birazdan anlatacağım festival üzerine beni bilgilendiren mailler atınca, etkinlikle ilgilenmeye karar verdim ve yola koyuldum.

South Beach'ten yaklaşık yarım saat süren bir yolculukla Hollywood'daki adrese gittik. Uzaktan kurulan çadırları gördük ve buraya yaklaştığımızda Türk müziği kulağımıza çalındığında kendimizi Amerika'nın göbeğinde olmamıza rağmen çok garip ve mutlu hissettik.

Tabii her şey alana girene kadar sürdü. Festival alanına girdiğimde gerçekten çok üzüldüm. Kültürümüzü yansıtan doğru dürüst hiçbir şey görememenin hayal kırıklığını yaşadım. Yemekler ve sunumlar ne yazık ki tam bir rezaletti. Yanmış köfteler sunulmuştu, dönerimiz Yunan döneri Gyro adı altında korkunç, hijyenden uzak bir ortamda sunuluyordu. Börekler, lokma tatlısı ve zeytinyağlı yaprak sarma oldukça güzel sergilenebilir lezzetler olmalarına rağmen, hepsi korkunç görünüyorlardı.

Kültürümüzün, mutfağımızın zenginliğinden bahsederken bizi bu kadar basite indirgemelerine hem çok kızıyorum hem de çok üzülüyorum. Sokakta satılan köfte ekmek gibi bir köfte servisi bile, bizi daha iyi yansıtacak, daha samimi bir lezzet olurdu ve her şey çok daha güzel görünürdü.

Türkler sabahtan akşama kadar kahve içip fal bakıyormuş gibi kurulan stantlarda kadınlar kahve falı bakıp duruyordu ve bu stantlar oldukça özensizdi.

Bu tip faaliyetler kimin sponsorluğunda ya da organizasyonunda yapılıyor bilmiyorum, ama sunu biliyorum ki bu tür kültürel etkinliklere belirli kurallar getirilmesi şart… Biz kendi yemeğimiz ve kültürümüzü ne kadar önemsersek insanlar da bizi o kadar önemser, unutmayalım ve kültürümüzün gereken önemi görmesi için elimizden geleni yapalım.