Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Obama’nın da yemek tercihi FIVE GUYS…
Obama’nın da yemek tercihi FIVE GUYS…
Five Guys 1986 yılında Amerika’nın Virginia eyaletinde Jerry Muller ve eşi tarafından açıldı.
Ebru ERBERDİ
Gurme 11 Mart 2016 - 10:48

Açıldığı dönemde Jerry Muller'in 4 oğlu olduğu için şirketinin adını Five Guys koymuş ve tesadüfün böylesi, birkaç yıl içinde de 5. oğlu dünyaya gelmiş. 2012 yılı itibariyla 1500 noktada Amerika'nın en hızlı büyüyen fast food zinciri olmuş. Amerika'da bu restoranlara Fast Casual Restaurant deniliyor.

Sadece hamburger diyip geçmeyin, zira birazdan okuyacaklarınız aslında Five Guys'ın ne kadar harika bir yer olduğunu anlamanıza yardımcı olacak. Buranın kuruluş amacı altında yatan felsefe o kadar güzel ki, her şeyin başında iyi kalitede üretilmiş et geliyor. Etinizin yanında istediğiniz çiğ ya da az pişmiş sebze de cabası. Sanırım bu yüzden Five Guys Miami'ye gelirken aklımın bir köşesinde duran ve beni meraklandıran yerlerin başında geliyordu diyebilirim.


Her ne kadar yazılarımda Michelin yıldızlı restoranlardan ya da fine dining'den söz ediyor olsam da, Five Guys gibi pek çok yerel lezzet, aslında beni tahmin edemeyeceğiniz kadar cezbediyor. Bu yüzden Five Guys bu efsanevei lokal lezzetlerin başında geliyor ve neredeyse bağımlılık yaratıyor. Dışarıdan bakıldığında sıradan bir fast food restoranı gibi görünse de, içeri girdiğinizde ve lezzetli bir tabağı önünüze çektiğinizde, zihniyeti çok daha iyi anlıyorsunuz.

Henüz yeni açılmış bir zincir restorana girseniz dahi, Five Guys'ın ruhunu yansıtan dekorasyon sizi kendine aşık ediyor bile. Kırmızı ve beyazın ağırlıkta kullanıldığı dekorasyon size sanki açık bir mutfakta, her şeye hakimmişsiniz gibi hissettiriyor. Harika lezzetlerin yanında, sınırsız yer fıstığı ikramına da sahip oluyorsunuz. Bu lezzetlerle birlikte, Five Guys'ın sosisli sandviçleri ve patates kızartması da bir hayli meşhur. Patates kızartmaları yer fıstığı yağı ile kızartılıyor ve patatesleri mutfakta çalışanlar dilimliyor ve her şey olabildiğince doğal hazırlanıyor.

Five Guys

Bu efsanevi lezzeti, gerçekten bu kadar meşhur kılan asıl sebep ise, ABD başkanı Barack Obama'nın, Washington'daki ofisinde çalışan ekibiyle birlikte, bir gün Five Guys'dan öğle yemeği sipariş etmesi. Hal böyle olunca Five Guys, dünyaca ünlü pek çok web sitesine, gazeteye konuk oluyor ve ödülden ödüle koşuyor, haliyle benim de listeme en üst sıralardan ekleniyor.