Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
17 yaşındaki genç IŞİD’e sanatıyla cevap veriyor
17 yaşındaki genç IŞİD’e sanatıyla cevap veriyor
Kerkük'te yaşayan 17 yaşındaki Nenous Thabit, sanatıyla savaşa karşılık veriyor
Kültür Sanat 19 Kasım 2016 - 13:46

IŞİD'e karşı sanatıyla savaşan Nenous Thabit, IŞİD'in Nimrud Antik Kenti'nde yok ettiği heykellerin replikasını yapıyor.

sanat2

CNN'in haberine göre heykeltraş babası tarafından eğitilen 17 yaşındaki genç, aralarında Asurluların tanrısı Lamassu'nun de bulunduğu 18 heykeli aslının fotoğrafına bakarak yeniden yaptı.

Lamassu'nun en sevdiği heykel olduğunu belirten Thabit, “IŞİD, sanat ve kültüre karşı bir savaş yürütüyor. Ben de onlarla sanat yoluyla savaşabileceğimi fark ettim. Lamassu Asur tarihinin en güçlü figürlerinden biri” dedi.

“BOYUN EĞMEYECEĞİZ”

Irak'ta sanatçıların heykel yaptığı için öldürüldüğünü belirten 17 yaşındaki sanatçı, “Heykel yapmaya devam etmek bu şeytani insanlara onlara boyun eğmeyeceğimizin de bir mesajı. Hayalim Irak'ta iyi bir sanatçı olmayı başarmak. Böylece ülkemi gururlandıracağım ve Iraklıların hayatı ne kadar sevdiğini ve tarihine sahip çıktığını bütün dünyaya göstereceğim” diye konuştu.

Thabit, gelecek yıl Dohuk'ta bir sanat okulunda eğitim görmeyi hedefliyor.