Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
30’dan fazla arkeolojik alanda yapılan DNA analizi kedilerin dünyaya nasıl yayıldığını ortaya çıkardı
30’dan fazla arkeolojik alanda yapılan DNA analizi kedilerin dünyaya nasıl yayıldığını ortaya çıkardı
Yaklaşık 15 bin yıl önceden 18. yüzyıla kadar uzanan periyottaki 200'ün üstünde antik kedi üzerinde yapılan DNA analizi kedilerin az bilinen evcilleştirme tarihine ışık tutuyor.
Kültür Sanat 21 Eylül 2016 - 11:07

Dailymail’de yer alan habere göre, çalışmada Avrasya ve Afrika’daki kedi nüfusundaki iki büyüme dalgası saptandı ve burada tarım ve denizcilik topluluklarında kemirgen kontrolünün sağlanması ön plana çıkıyor.

İnsanlarla kediler arasındaki ilişkinin binlerce yıl öncesine dayandığı bilinmesine rağmen, ev kedisinin kökeni hakkında çok az bilgi bulunuyor. Konuya ilişkin Nature dergisine konuşan Paris’teki Jacques Monod Enstitüsü’nden evrimsel genetikçi Eva- Maria Geig ” Antik kedi tarihine dair hiçbir şey bilmiyoruz. Kökenlerini bilmiyoruz, nasıl yayıldıklarını bilmiyoruz.” diyor.

Bu sır geçmişi aydınlatmak için araştırmacılar, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki toplam 30’dan fazla arkeolojik alandan 209 antik kediden kalan parçalardan mitokondriyal DNA’larının analizini çıkarttı. Bazı örneklerin 15 bin yıl geriye kadar gittiği örneklerde tarımın başlamasından önce Mezolitik Çağ hakkında bakış açısı sağlarken, en güncel örnekler ise 18. yüzyıla uzanıyor.

İLGİLİ HABERBilim insanları gizemi çözdü: Antik çember şeklindeki taş yapılar astronomik takvim olarak kullanılıyorduBilim insanları gizemi çözdü: Antik çember şeklindeki taş yapılar astronomik takvim olarak kullanılıyordu

Bulgular ise, 15 Eylül’de Oxford’da gerçekleşen 7. Uluslararası BiyoMoleküler Arkeoloji Sempozyumu’nda paylaşıldı. Bu bulgulara göre, kedilerin eski çiftçiler, denizciler ve hatta Vikingler arasında yaşamış olabileceği belirtildi.

İLGİLİ HABERKatil balinalar kültür kaynaklı genetik evrim geçiren ilk insan olmayan canlı türüKatil balinalar kültür kaynaklı genetik evrim geçiren ilk insan olmayan canlı türü

Araştırmacılar, Orta Doğu’da, Doğu Akdeniz’e uzanan erken tarım topluluklarıyla bulunan belirli bir mitokondriyal soyun büyüdüğü vahşi kedileri belirledi. Nature dergisinin aktardığına göre, araştırmacılar, tahıl stoklarına dadanan kemirgenlerin beslenme piramidinin doğal sonucu olarak vahşi kedileri de çektiği anlamına gelebilir. İnsanlar da zararlarını kontrol altında tutmak için kedilerin yeteneğini evcilleştirerek kendi faydalarına çevirmiş olabilir.

İLGİLİ HABERVan kedilerine soy kütüğüVan kedilerine soy kütüğü

Benzer bir senaryo ise binlerce yıl sonra Avrasya ve Afrika’da oynandı. Araştırmacılar, Mısır’da mumyalanan kedi mumyalarının arasında, Bulgaristan, Türkiye ve sahra altı Afrika’ya yayılan ortak mitokondriyal soy tespit etti. Başka bir bulgu ise aynı soyun kabaca 8-11. yy.’da Kuzey Almanya’daki bir Viking alanında da bu soyun kalıntılarının bulunması idi. Nature dergisine göre, bu gözlemler neticesinde, deniz aşırı insanların da kemirgen nüfusu frenlemek için kedilerinin kullandığı belirtiliyor.

İLGİLİ HABERİnsanların yüzlerinin nasıl bir şekile sahip olacağını genleri belirliyorİnsanların yüzlerinin nasıl bir şekile sahip olacağını genleri belirliyor

Köpekler ile karşılaştırıldığında kedi evcilleştirilmesinin tarihi ikinci planda kalmaktaydı. Fakat gelecekte, araştırmacılar, mitokondriyal analizden ziyade nükleer DNA analizin kullanılmasıyla, kedilerin nasıl yayıldıklarına ve vahşi akrabalarından nasıl ayrıldığına dair birçok soruya yanıt bulabileceklerini söylüyorlar.

Çeviri: Reha BAŞOĞUL

İLGİLİ HABERKazakistan'da 3000 yıllık anıt mezar özelliğinde piramit keşfedildiKazakistan’da 3000 yıllık anıt mezar özelliğinde piramit keşfedildi
İLGİLİ HABERArkeolojik kazıda bulunanlar tüyler ürpertti!Arkeolojik kazıda bulunanlar tüyler ürpertti!

Son güncelleme: 18:27 - 10.03.2017