Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapılarını açıyor
35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapılarını açıyor
Onur yazarı'nın Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi, temasının ise “Felsefe ve İnsan”olduğu İstanbul 35. Uluslararası Kitap Fuarı, yarın kapılarını açıyor. 800 yayınevinin katılacağı ve 300 etkinliğin gerçekleştirileceği fura gitmeden önce mutlaka Sözcü Kitap ekini inceleyin...
Kültür Sanat 11 Kasım 2016 - 11:10

Her yıl yarım milyon ziyaretçiyi ağırlayan Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, bu yıl 35’inci yaşını kutlamaya hazırlanıyor. Öğrenci, öğretmen ve emeklilere girişin ücretsiz olduğu ve yarın kapılarını açacak olan fuara 800 yayınevi katılacak ve 300 etkinlik gerçekleştirilecek. Temasının “Felsefe ve İnsan” olduğu fuarın onur yazarı Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi, onur konuğu ise Almanya.

Bugün okuyucusuyla buluşan Sözcü Kitap da fuara gitmek isteyen kitap meraklılarına rehberlik hizmeti sunuyor. Yeni çıkan kitaplar, yayınevlerinin imza günleri günlerinin yer aldığı Sözcü Kitap Eki’nde yazarlarla yapılan söyleşilere de yer verildi.

Diğer yandan TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile hazırlanan 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 12-20 Kasım 2016 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece'de düzenlenecek.

800 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılacağı fuarda süresince söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk etkinlikleriyle birlikte 300 etkinlik gerçekleştirilecek.

ANA TEMA FELSEFE VE İNSAN

Ana temanın “Felsefe ve İnsan” olduğu fuarda Türkiye Felsefe Kurumu ve TÜYAP tarafından özellikle farklı yaş gruplarına yönelik çocuk ve gençlik etkinlikleri düzenlenecek. Çocuklara yönelik “Eğitim Hakkı”, “Farklılıklar”, “Eleştirel Okuma ve Düşünme” üzerine atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.

Felsefe teması kapsamında yurt dışından çocuk kitabı yazarları Brigitte Labbé ve Oscar Brenifier ise fuarın konukları arasında. Labbé, 18 Kasım Cuma ve 19 Kasım Cumartesi günü çocuklara ve ebeveynlere yönelik iki ayrı atölye çalışması ve söyleşi gerçekleştirecek. Oscar Brenefier ise 13 Kasım Pazar günü çocuklarla felsefe üzerine bir söyleşi düzenleyecek.

ALMANYA’DAN 30 YAYINEVİ KATILACAK

Onur Konuğu'nun Almanya olduğu İstanbul Kitap Fuarı'na Almanya'dan 30 yayınevi katılırken 40'a yakın etkinlik gerçekleştirilecektir . Sözcüklerin Etkisi-Worte Bewegen sloganıyla fuara konuk olan Almanya, modern Almanca edebiyatından çocuk etkinliklerine geniş bir yelpazede hazırladığı program üç ayrı alanda düzenlenecek: Konferans salonları, 1 nolu holde yer alan Almanya Ulusal Standı ve yine aynı holdeki etkinlik alanı.

Onur Konuğu Almanya etkinlikleri kapsamında 14 Kasım Pazartesi günü Türkiye ve Almanya Yayıncılar buluşması gerçekleşirken, aynı gün Almanya'da Yayıncılık Trendleri, Çocuk Yayıncılığı ve Okuma'nın Geleceği ve Bağımsız Yayıncılık üzerine paneller gerçekleştirilecek. Uluslararası Salon'da yer alan Almanya standı fuarın ilk dört günü 12-15 Kasım 2016 tarihleri arasında ziyaret edilebilirken okurlar, Almanca kitapları ise fuar süresince 2 nolu salonda yer alan Alman Kitabevi standında bulabilecekler.

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nın onur yazarı Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi, teması ise “Felsefe ve İnsan” olarak belirlendi. Kitap Fuarı, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından düzenlenen 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı ARTİST 2016 ile eş zamanlı gerçekleştirilecek.