Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
44. İstanbul Müzik Festivali’nin teması Shakespeare
44. İstanbul Müzik Festivali’nin teması Shakespeare
İstanbul Müzik Festivali 2016 programını bir basın toplantısıyla duyurdu
Kültür Sanat 4 Şubat 2016 - 13:04

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın bu sene 44'üncü kez düzenlediği İstanbul Müzik Festivali, ölümünün 400. yılında Shakespeare'i anıyor. Yazarın “Eğer müzik aşkın gıdasıysa, durmadan çalınız” sözlerinden ilham alan festivalin programında, Shakespeare oyunları klasik müzikle buluşacak.

Foto: Arşiv
Festival, bu seneye özel bir projeye de ev sahipliği yapıyor. Orchestra of the Swan, soprano Ayşe Şenoğlu, kemancı Tamsin Waley-Cohen ve oyuncu Tilbe Saran , Mendelssohn'un “Bir Yaz Gecesi Rüyası” için bestelediği eser için bir araya gelecek. Tilbe Saran aynı zamanda Mert Fırat ile birlikte 10 Haziran günü Sent Antuan Alt Kilisesi'nde piyanist Alexei Volvodin'in konserinde katılacak ve ikili birlikte Shakespeare oyunlarından sahneler canlandıracak.

kulturservisi.com’un haberine göre; Festivalin andığı tek isim Shakespeare değil. 11 Haziran günü Süreyya Operası'nda, Yaşar Kemal'in 1978 tarihli “Deniz Küstü” romanından uyarlanan müzik tiyatrosu, Michael Ellison'un müziği ve Zeynep Tanbar'ın koreografisiyle dünya prömiyerini yapacak. Geçtiğimiz sene 100. doğum yılı sebebiyle anılan Edith Piaf, Richard Galliano ve Sylvain Luc ikilisinin 22 Haziran günü vereceği konserle tekrar hatırlanacak.

YERLİ-YABANCI 600 SANATÇI

Festivalin Onur Ödülü besteci İlhan Baran'a verilecek. Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise iki Grammy sahibi piyanist Murray Perahia'a sunulacak. Perahia 6 Haziran günü ödülünü kabul ettikten sonra Academy of St Martin in the Fields oda orkestrası ile birlikte konser verecek.

1-24 Haziran tarihlerinde düzenlenecek festival aralarında Murray Perahia, Angel Blue, Gautier Capuçon, Viyana Senfoni Orkestrası, Venedik Barok Orkestrası ve Varşova Flarmoni'nin de olduğu yaklaşık 600 yerli ve yabancı sanatçıyı izleme imkanı sunacak.

Son güncelleme: 14:51 - 04.02.2016