Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
5. Uluslararası İstanbul Bale Yarışması ve Festivali başladı
5. Uluslararası İstanbul Bale Yarışması ve Festivali başladı
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün iki yılda bir düzenlediği ve genç dansçıların uluslararası platforma taşınmasına fırsat yaratan Uluslararası İstanbul Bale Yarışması ve Festivali başladı
Kültür Sanat 11 Temmuz 2016 - 10:53

8-13 Temmuz 2016 tarihleri arasında, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası'nda yapılan yarışma ve festivalde; Ukrayna, Brezilya, Bulgaristan, Kırgızistan, Japonya, Rusya, Güney Afrika, Avustralya, Letonya, Kazakistan, Kanada, Güney Kore ve Türkiye'den katılan yarışmacılar küçükler ve büyükler – kız ve erkek- kategorilerinde yarışacaklar.

bale2

Düzenlendiği ilk yılından itibaren, merkezi Rusya'da bulunan “Uluslararası Bale Yarışmaları Federasyonu” (IFBC) tarafından 17 Haziran 2009'da oybirliğiyle üyeliğe kabul edilen yarışma 2014 yılında festivalle taçlandırılmıştı. 5. Uluslararası İstanbul Bale Yarışması ve Festivali'nin açılışı bu akşam, Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin sahneleyeceği “5 Tangos” ve “Entre Dos Aquas” eserleriyle olacak.
11 Temmuz 2016 Pazartesi İstanbul, Antalya ve İzmir Devlet Opera ve Balesi dans toplulukları tarafından sahnelenecek modern dans eserleri “Dansın Rengi” adıyla sanatseverlerin beğenisine sunulacak.
Yarışmanın ödül töreni ve gala gecesine Türkiye'den bale sanatçılarının yanı sıra Viyana Devlet Operası'ndan Denys Cherevychko ile Maria Iokovleva; Het Ulusal Balesi'nden Josef Varga ile Laura Rosillo konuk olacak.