Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
60’ların efsane grubu Mavi Işıklar COOP sahnesinde
60’ların efsane grubu Mavi Işıklar COOP sahnesinde
Türk Batı Müziği'nin mihenk taşlarından, 60'lar ve 70'lerin tek tip kıyafetli efsane grubu Mavi Işıklar, Cumartesi günü yeniden seyircisiyle buluşacak
Kültür Sanat 19 Şubat 2016 - 16:22

Mavi Işıklar 1964 Aralık ayında, ilk defa düzenlenen Altın Mikrofon yarışmasına katıldığında, tek tip kıyafetleri ve Amerikan tarzı olarak belirledikleri müzikleri ile anında pek çok hayran kazanmıştı. Yarışmada ikincilikte kalmalarına rağmen grup, kısa sürede şöhreti yakalamıştı.

Mavi Işıklar, müziğe cover'larla başlamış ancak kısa sürede Türkçe müziğe geçiş yapmıştı. 1966 yılında Altın Mikrofon müzik yarışmasında tekrar ikinci olan grubun, Ankara Rüzgarı'nın yanına üç İngilizce şarkı ekleyerek çıkardıkları plak eleştirmenlerden tam not aldı ve aranjman yönünden çok kuvvetli bulundu. “Ankara Rüzgarı”, Beatles'ın “Paperback Writer” ile liste başı olduğu, Marc Aryan, Peppino Di Capri ve Adamo tarafından parsellenen Top 10’a girmeyi başaran ender Türkçe şarkılardan biridir.

Zaman zaman çeşitli nedenlerle grup üyeleri değişse de grup sürekliliğini korudu. Mavi Işıklar, pijamayla sahneye çıkmak, yatak odalarını sahneye getirmek gibi ilginçliklere de imza atmıştı. Grubun solisti Nejat Toksoy ile klavyecisi Metin Yavuzdoğan'ın askerlik için ayrılmaları grubu yavaşlatınca ve nihayet arabesk rüzgarının da etkisiyle müzik yaşamlarına nokta koydular.

1990 yılında tekrar bir araya gelen grup 2000’li yıllarda eski hayranlarının yanına yeni kuşak hayranlar da katarak müziklerine devam etti. 2011 yılında “Öyle Bir Geçer Zaman ki” dizisindeki baş karakterlerden biri olan Mete’nin “İyi Düşün Taşın” şarkısını söylemesi ile Mavi Işıklar'ın müzik tarihimizdeki yeri tekrar hatırlanmış oldu.

Güncel kadrosu; Nejat Toksoy (Vokal), Çetin Yavuzdoğan (Bas Gitar), Metin Yavuzdoğan (Klavye), Attila Şimşek (Davul) ve Rıdvan Yılmaz (Elektro Gitar)’dan oluşan Mavi Işıklar, 20 Şubat 2016 Cumartesi gecesi Beyoğlu COOP'ta The Ringo Jets'ten sonra sahne alacak. Tarihi bir ana şahit olmak isteyenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken, sürprizlerle dolu bir konser seyircilerini bekliyor.

Son güncelleme: 09:41 - 25.02.2016