Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
800 yıllık mezarın bulunduğu yer dünyanın ilgisini çekti!
800 yıllık mezarın bulunduğu yer dünyanın ilgisini çekti!
Nevşehir'de birkaç yıldan bu yana temizlik çalışmalarını sürdürdüğü tarihi Kale'nin altında bulunan yeraltı şehrinde 800 yıllık mezar kalıntıları bulundu. Belediye Başkanı Hasan Ünver, Nevşehir ve Kapadokya bölgesinin tarihine ışık tutacak verilere ulaştıklarını belirterek, "Dünyanın birçok bilim insanı alan geliyor, geziyor" dedi. 
Kültür Sanat 27 Eylül 2017 - 18:52

Nevşehir’de süren kazı çalışmalarında önemli tarihi kalıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Belediye Başkanı Hasan Ünver, Kapadokya ve dünya turizminin ortaya çıkarılan bu eserlerden ciddi manada yararlanacağına inandıklarını belirterek, “Nevşehir, ikinci bir kıymet, ikinci bir Kapadokya kazandı” dedi.

HEDEF 5 MİLYON TURİST

Bölgede bulunan 800 yıllık kilisenin ardından, 800 yıllık bir kabir mezar bulunduğunu açıklayan Ünver, “Arkadaşlarımız Nekropol olduğunu düşünüyorlar. İçinde papaz elbisesine benzer kahverengi ketenden kumaş parçaları buldu. İskelet bir bütünlük içerisinde duruyor. Kapadokya turizminin 5 milyona götürme hedefini belki de burayla bir an önce sağlayacağız” diye konuştu.

kazi
BBC BÖLGEDEN YAYIN YAPTI

Bugüne kadar 100 bin metrekare alanın temizlendiğini ifade eden Ünver, yakın zamanda bölgeyi ziyarete açacaklarını dile getirerek, şöyle dedi: “Bilim adamlarını sürekli işin içinde tutuyoruz. Arkeologlarımız son derece müthiş bir titizlik içerisinde çalışıyorlar. Restatörler çalışıyorlar bölgenin haritalanması yapılıyor. Tomografileri çekiliyor. Görsel fotoğraflar çekiliyor. Dünyanın birçok bilim adamları geliyor, geziyor. Televizyonlar gelip geziyor. BBC’nin 6 dakika haber verdiğini görmemiştim. Haber bültenini 6 dakika boyunca 3-5 kez tekrarlayarak yayınladı.”

13’ÜNCÜ YÜZYILA AİT MEZARLAR

Arkeolog Semih İstanbulluoğlu isealanda yapılan çalışmalarda kilisenin giriş kapısını bulmak için yığılı toprak alanı toprak seviyesine indirdiklerinde kilisenin giriş kapsına ulaştıklarına dikkat çekerken, “Yaklaşık dokuz tane mezarımız var. 5 tanesi çocuk mezarı, 4 tanesi yetişkin mezarı. Kiliseyle çağdaş olan bu mezar 13’üncü yüzyılın hemen başlarına ait bir mezar. Daha çok bu mezarda kişilerin kiliseyle ilişkili olduğunu yani kilisenin çalışanı ya da kilisenin dini adamlardan birileri olduğunu düşünmekteyiz. Tabii buna benzer üzerindeki kıyafetleri de bir mezarda karşımıza çıktı ve aynı zamanda boynunda haç olan bir dini görevliyi de mezarın bir tanesinde 7 No’lu mezarımızda bu kişiyi gördük. Yani kısacası bu alan kilisenin küçük bir mezarlık alanı olarak karşımıza çıkmaktadır.” (DHA)

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.