Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
87 yıllık çınar: Hakkı Devrim
87 yıllık çınar: Hakkı Devrim
Usta gazeteci ve yayımcı Hakkı Devrim'in yaşamını yitirdiği haberi sevenlerini yasa boğdu. Hayatı; Türkiye'de gazetecilik yapmakla geçen Hakkı Devrim, 87 yıllık yaşamı boyunca durmadan çalışmış ve topluma örnek bir birey olmayı başarmıştır.
Kültür Sanat 15 Haziran 2016 - 11:24

Basın-yayın dünyasının usta ismi Hakkı Devrim, 87 yaşında yaşam savaşına yenik düşerek aramızdan ayrıldı. 70 yıllık basın hayatında örnek bir gazetecilik örneği sergileyen duayen yazar Hakkı Devrim, yaşamı boyunca kalemini elinden bırakmamış, Türk toplumuna ve meslektaşlarına örnek bir birey olmayı başarmıştır. hakki-devrim1

HAKKI DEVRİM KİMDİR?

HUKUKÇU VE YAZAR: HAKKI DEVRİM

1929 Eskişehir doğumlu Hakkı Devrim, 1947 yılında Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirmiş, 1951 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olarak başarılı öğrencilik yaşamını geride bırakıp, 1950-1954 yılları arasında İstanbul Radyosu söz ve temsil yayınlarında reji asistanı olarak çalışmaya başlamıştır.  Gazetecilikle 1952 yılında Son Saat dergisi ile tanışan Hakkı Devrim, başarılı röportajlarıyla döneminin çok konuşulan isimlerinden oldu. Daha sonraları Tercüman, Havadis, Yeni Sabah, Ege Ekspres ve Tasvir gazetelerinde çeşitli görevlerde bulundu. Yeni Sabah’ta genel yayın yönetmenliği yaptı; “Fısıltı” köşesinin yazarıydı.

hakki-dervim2

YAŞAMI MEDYADA GEÇTİ

1965’te Meydan Dergisi’nin kurucuları arasında yer aldı. Meydan Larousse ansiklopedisinin genel yayın müdürlüğünü yaptı. 1973 yılında, arkadaşlarıyla birlikte Kaynak Kitaplar Yayınevi’ni kurdu. Bir süre basın-yayın dünyasından uzaklaştıktan sonra 1990’da Doğan Yayın Grubu’nda gazeteciliğe döndü ve tanıtım (promosyon) programlarında yer alan ansiklopedilerin hazırlanmasına katıldı. Daha sonraları, AD Kitapçılık’ta Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı. 1995’te Posta’da Telaynak köşesini yazdı. CNN Türk’te “Hakkıyla Sohbet” ve “Günbegün” adıyla sohbet programları yaptı. 2005-2011 yılları arası Okan Bayülgen’in birçok programlarında daimi konuk olmuştur

Son güncelleme: 11:30 - 15.06.2016