Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Adalet Ağaoğlu’nun pişmanlığı…
Adalet Ağaoğlu’nun pişmanlığı…
Adalet Ağaoğlu: 12 Eylül referandumunda evet dediğim için pişmanım, enayilik etmişim, Osman Can'a kandık!
Kültür Sanat 1 Mart 2016 - 09:36

Türk romancılığının önde gelen isimlerinden Adalet Ağaoğlu, güncel siyaset ve yeni medya düzenine ilişkin verdiği röportajda dikkat çeken ifadeler kullandı. 12 Eylül 2010 Referandumu’nda ‘evet’ oyu verdiği için pişman olduğunu belirten Ağaoğlu, ”Biz Anayasa Mahkemesi’nin eski raportörü Osman Can’ın peşine takıldık referandum sürecinde. Ben bir an bile onun asıl amacının AKP milletvekili seçilmek olduğunu anlayamamışım. Pişmanlığım bu.” ifadelerini kullandı.

 


”Enayilik etmişim” diyen Ağaoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ‘ın Anayasa’yı kendi menfaati için değiştirmek istediğini de belirtti.

Özgür Düşünce’den Hüseyin Keleş’e konuşan Adalet Ağaoğlu’nun söyleşisinin bir kısmı şöyle:

Kitaplarınız toplatılmıştı. Şu anda da benzer uygulamalar var.

Fikrimin İnce Gülü’nün dördüncü baskısı yapıldığı sırada toplatıldı. Çok ses yapmıştı o roman. Çok ses yapan her şey toplatılır bizde. Okura ulaşan ne varsa hepsi mimlenir. ‘Bir Düğün Gecesi’ romanım çıkmış ve bütün askeri tuzaklara rağmen bu romanıma ödül yağmıştı. O yüzden bu romanımı mahkemeye veremediler. Onun yerine ‘Fikrimin İnce Gülü’ enselendi. 159’uncu maddeden mahkemeye verildim. O zamanlar Turgut Kazan benim avukatım oldu. Fikrimin İnce Gülü davası 3 yıl sürdü. Bilirkişi raporunda ‘Dünya çapında büyük bir eserdir’ dendi ve beraat. Bugünü sordunuz, kısacası aynı yargı düzeni devam ediyor. Hukuk devleti olamadığımız, günümüzün en yaygın tartışma konusu.

2010’daki referandumda ‘evet’ diyen aydınlardansınız. ‘Yanılmışım’ diyor musunuz?

‘Enayilik etmişim’ dedim kendi kendime. Bir yerde de dedim bunu. Ben darbe Anayasası’na, sadece 2010’daki referandum sürecinde değil, yapıldığı ilk günden bu yana ‘hayır’ dedim. Roman bile yazdım bunun üzerine. Emir kulu olmayı, toplumun da emir kulu yapılmasını kabul etmedim.

AKP’NİN DERDİ OY ÇOKLUĞUYMUŞ

Cevap alabildiniz mi?

Tayyip Erdoğan’dan cevap gelmedi. Cevap gelmeyince komisyona bir mektup daha yazdım. ‘Yurttaşın dilekçesine cevap vermek devletin görevidir’ dedim. Cemil Çiçek aradı beni daha sonra. ‘Çok haklısınız ama olamadı’ dedi. ‘Açık konuşun neden olamıyor’ dedim. ‘Muhalefet partisi 3-4 maddenin değişmesini istemiyor. 3 milletvekilimiz daha olsaydı değiştirirdik’ dedi. Bunlar çok olmayı ve böylece otoriter olunduğunu öğrendiler. HDP yüzde 13 alınca ne kadar telaşa kapıldılar. Onların bütün derdi oy çokluğuydu.

GEZİ GENÇLİĞİNİN ELLERİNİ ÖPERİM

Son yıllara damgasını vuran Gezi Parkı eylemlerini sorsam. Aydınlar eylemleri bir kırılma olarak değerlendiriyor?

Gezi Parkı eylemlerine kadar gençlikten hiç umudum yoktu. Ama eylemden sonra bana büyük bir umut oldular. Bu yüzden ellerini ayaklarını öpüyorum Gezi Parkı eylemlerindeki gençlerin. Kendi başlarına ve kendi seçimleriyle oradaydılar. O Gezi ruhu hali başka isimler altında hala varlar. Onlar gibi kendisi olabilme yolculuğunun işaretleri benim tek umudum.

Son güncelleme: 10:04 - 01.03.2016