Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Adana Film Festivali için geri sayım başladı
Adana Film Festivali için geri sayım başladı
Bu yıl 23. yaşını kutlayan Uluslararası Adana Film Festivali, 19-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek
Kültür Sanat 19 Ağustos 2016 - 10:38

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen festival, yarışmaların yanı sıra dünya sinemasından örnekler, özel gösterimler, Türk Film Pazarı, atölyeler, söyleşiler ve konserleri içeren bir programla sinemaseverlerle buluşacak.

2

Festivalin Uzun Metraj Film Yarışması kategorisinde bu yıl 12 film yarışacak. Yarışmada yer alacak eserlerden, Erhan Tuncer‘in ilk filmi olan “Ağustos Böcekleri ve Karıncalar”, dünya ilkgösterimini Adana'da yapacak. Yine bir ilk film olan Mehmet Can Mertoğlu‘nun “Albüm“ü ise, 69. Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası'nda yarışmış ve “Yılın En Yenilikçi Yönetmen Ödülü”nü almıştı. Film, Türkiye ilkgösterimini yarışma kapsamında Adana'da yapacak. Kıvanç Sezer‘in ilk filmi olan “Babamın Kanatları”, 51. Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışması'nda yer almıştı. Film, Türkiye'de ilk defa Adana'da seyirci karşısına çıkacak. Yine yarışmanın finalistlerinden Handan Öztürk‘ün “Bana Git De” ve Hiner Saleem‘in “Dar Elbise” adlı eserleri, dünya ilkgösterimlerini yarışma kapsamında yapacaklar.

Çağdaş Çağrı‘nın ilk filmi olan “Geçmiş“, ilk kez sergilenecek diğer bir film. Yüksel Aksu tarafından yönetilen “İftarlık Gazoz“, yarışmanın bir diğer finalisti olarak karşımıza çıkıyor.

Yönetmen Reha Erdem‘in, 73. Venedik Film Festivali'nde “Ufuklar” kategorisinde yarışacak filmi “Koca Dünya“, Türkiye ilkgösterimini yarışma kapsamında Adana'da yapacak. Güven Beklen‘in yönettiği “Mehmet Salih” adlı ilk filmi bir diğer finalist. Çağan Irmak‘ın yönettiği “Nadide Hayat” da yarışmanın finalistleri arasında yer alacak. Derviş Zaim‘in “Rüya” adlı filmi ise yine dünya ilkgösterimini yarışma kapsamında gerçekleştirecek finalistler arasında. Cemil Ağacıkoğlu‘nun “Tarla” adlı filmi ise, yine büyük ödül için jüri karşısına çıkacak eserlerden biri olacak.