Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Adana Film Festivali’nde ustalara saygı
Adana Film Festivali’nde ustalara saygı
Antalya Film Festivali'nde 'Ulusal Yarışma' kategorisinin kaldırılmasının ardından, yerli filmleri daha da fazla destekleme kararı alan ve film festivalleri içerisinde bir adım öne çıkan Adana Film Festivali'ne geri sayım başladı! Festivalde usta sanatçılara onur ödülü verilecek, yüzde 60'ı yerli olmak üzere 180 film, bin 850 gösterimde sinemaseverlerle buluşacak.
Kültür Sanat 12 Eylül 2017 - 14:52

Adana Film Festivali’yle ilgili Sheraton Otel’de tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Film Festivali Direktörü İsmail Dikilitaş ve Pink Organizasyon yöneticisi Namık Biçer ile belediye yetkilileri katıldı. Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, yaklaşık 6 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını söylediği Uluslararası Adana Film Festivali’nde bu yıl birçok ilke imza atacaklarını anlattı.

adana
6 MİLYON TL HARCANDI

Festivalde bu yıldan itibaren ‘vizyon sahibi yönetmen ödülü’ verilmeye başlanacağını duyuran Sözlü, “Bu ödülle ülkemizde ve dünyada hak ettiği değeri yeterince göremeyen sinemacıların onurlandırılması ve keşfedilmesini amaçlıyoruz. Bu yıl Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü Nijerya asıllı ABD’li Andrew Dosunmu’ya veriliyor” dedi.

‘Yaşar Kemal Efsanesi’ belgesel filminin de ilk kez seyirciyle kendi topraklarında buluşacağını ifade eden Başkan Sözlü, “Belgesel dünya prömiyerini yapacak. Büyük yazar Yaşar Kemal’in doğumundan ölümüne, tüm herkesin tanıklığının aktarıldığı bir film bu” diye konuştu.

yasarkemal
SİNEMANIN USTALARINA ‘ONUR ÖDÜLÜ’

Bu yıl Türk Sineması’na katıda bulunan usta sanatçılar Temel Gürsu, Hümeyra, Şemsi İnkaya ve Sami Şekeroğlu’na ‘onur ödülü’ vereceklerini belirten Sözlü, “Adanalı yapımcı sinemacı Arif Keskiner de onur ödülü alacak. 5 ana kategoride Altınkoza Ödülleri dağıtılacak. Daha önce ‘Adana’ başlığıyla hayata geçirilen kategori bu yıl Adana Kısa Filmi adı ve içeriği ile yapılacak. 12 ülkenin katıldığı Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nın kapsamında ise yeryüzünün her noktasından katılım ile sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Geçmişte Ulusal ve Öğrenci filmleri adıyla düzenlenen kategori 24’ncü Uluslararası Öğrenci Filmleri yarışması adında olacak. Her bir yarışma kategorisinin farklı dallarıyla birlikte eserler toplam 30 dalda Altınkoza Ödülü’nü kazanmak için jürinin ve halkın beğenisine sunulacak” açıklamasını yaptı.

humeyra

180 FİLM GÖSTERİLECEK

Bu yıl yüzde 60’ı Türk olmak üzere 180 film, bin 850 gösterimde sinemaseverlerle buluşacak. Ayrıca, 25 Eylül’de Aleyna Tilki, 26 Eylül’de Hadise, 27 Eylül’de Yaşar konser verecek. Ahmet Selçuk İlkan ise 28 Eylül’de şiir gecesi düzenlenecek. 29 Eylül’de ise Feridun Düzağaç, 30 Eylül’de Zeynep Casalini, 1 Ekim’de Grup Mega konser verecek.