Reklamsız Sözcü

Ağaç, Ellerde Yaşam Buluyor…

Uluslararası Ahşap Festivali, bu sene "Ağaç Ellerde Yaşam Buluyor" temasıyla başladı.
10:5928 Mayıs 2016
Ağaç, Ellerde Yaşam Buluyor…
Uluslararası Ahşap Festivali, bu sene "Ağaç Ellerde Yaşam Buluyor" temasıyla başladı.

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi tarafından Wood Hans- Ağaç, Ellerde Yaşam Buluyor sloganın ile düzenlenen Uluslararası Ahşap Festivali'nin açılış seremonisi tarihi Odunpazarı Meydanı'nda yapıldı.

Uluslararası Ahşap Festivali’ne katılan ahşap sanatçısı İsmail Çengelli, Suriyeli Aylan Kurdi’nin Bodrum’da kıyıya vuran cesedini ele aldı. Aylan bebeği ahşaba işleyen Çengelli, “Çalışmalarında genellikle insan figürlerini ve göç konusunu işlemeye çalışıyorum. Aylan Bebek olayından etkilendiğim için onun heykelini yapma gereği duydum. Burayı gezmeye gelenlerin en çok ilgisini o çalışmam görüyor” dedi. Birbirinden farklı, renkli etkinlik, konser ve dans gösterilerine de ev sahipliği yapacak olan festivalde, etkinlik kapsamında bir de ‘Kardeşlik Ormanı’ oluşturulacağı belirtildi.

ahsap-heykel-festivali

FESTİVALE KATILAN İSİMLER

Uluslararası Ahşap Festivali dünyacanın dört bir yanından katılım gerçekleşti. İşte festivale katılan sanatçılar:

Bülent Çınar, Charles Pılkey (Amerika), Fukai Takashi (Japonya), Ivane (Malkhez) Tsiskadze (Gürcistan), Jung Kwang SIK (Güney Kore), Kim Won GEUN (Güney Kore), Neslihan PALA, Rahmi Atalay, Tolga Yurtözveri, Vaterian Jıkıa (Gürcistan), F. Ergün Arslan, Soner Özdemir.

KARDEŞLİK ORMANI OLUŞTURULACAK

DHA’da yer alan habere göre, festivale Japonya’dan katılan Fukai Takashi ve Amerika’dan katılan Charles Pilkey Türkiye’ye gelmekten ve bu festivalde yer almaktan dolayı çok mutlu olduklarını dile getirdi. Renkli gösterilere ve etkinliklere ev sahipliği yapan festivalde etkinlik kapsamında ‘Kardeşlik Ormanı’ oluşturulacak.

Festivalin dördüncü günü muhteşem bir dans gösterisine sahne oldu. Farklı yörelerden folklor oyunları, çaça, tango, Hint ve modern dans gösterilerinin yapıldığı etkinlikte, dansçılar yaptıkları gösteri ile izleyicileri adeta büyüledi. Ayrıca Kurşunlu Külliyesi’nde oldukça ilgi çekici bir ahşap enstrüman konseri de gerçekleştirildi. Üflemeli çalgılar üstadı Serdar Kastelli’nin verdiği konser izleyicilerin beğenisini kazandı.

İZMİR’DE YAŞANAN OLAYA SANAT DERSİ

İzmir metrosunda önceki gün yaşanan heykel skandalından sonra Eskişehir’de yapılan Ahşap Heykel Festivali, sanat düşmanlarına des verir nitelikte görüntüler sergiledi. Dünyanın dört bir yanından ilgi gören festivalde sanatın ve sanatçının önemi bir kez daha hatırlatıldı.

Son güncelleme: 11:0128.05.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet Whatsapp