Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ağaca çıkarak sökülmesini engellemek istedi
Ağaca çıkarak sökülmesini engellemek istedi
İzmit'te bölge halkı, tramvay projesi için ağaç kesilmesine engel olmak istedi.
Kültür Sanat 5 Şubat 2016 - 18:42

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Mustafa Kemal Caddesi’ndeki ağaçları kesmek istemesine bölge halkı engel olmak istedi. Tramvay güzergahındaki ağaçların kesilmemesi için bir kişi ağaca çıkarak kesimi engellemeye çalıştı.

9 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tramvay projesi çalışmaları kapsamında Yahya Kaptan Mahallesi Mustafa Kemal Caddesi’nde bulunan ağaçları sökmek için çalışma başlatırken, dün ağaçların sökülmemesi için eylemde bulunan 9 kişi gözaltına alındı. Bugün de ağaçların sökülmesine engel olmak isteyen yaklaşık 20 kişi ile polis arasında arbede yaşandı. Ağaçların çevresinde halka oluşturanlar, “Ağaç katleden tramvay istemiyoruz”, “Ağacıma dokunma” yazılı dövizler taşırken, polis tarafından uzaklaştırıldılar. Mahalle sakinlerinden Atilla Yüceak ise bir ağacın dallarına çıkarak sökülmesine engel olmak istedi. Belediye ekipleri Atilla Yüceak’ın bulunduğu ağaca dokunmazken, budanan ağaçları sökerek kamyona yükledi. Bir ağaç söküm sırasında ortadan ikiye bölünürken, belediye ekiplerinin söküme son vermesiyle eylemciler dağıldılar.

“YETKİLİLERE İNANMIYORUZ!” 

Bölgede ağaç katliamı yapıldığını söyleyen Atilla Yüceak, “Ellerinde yasal bir dayanakları yok. Kararı görelim diyoruz seslerini çıkartmıyorlar. Burada ağaç katliamı, doğa katliamı yapılıyor ve herkes sessiz kalıyor. Bu ağaçların sökülüp başka yere dikileceğini söyleyen belediye yetkililerine inanmıyoruz” dedi.

Belediyenin kimseye danışmadan ağaç katliamı yaptığını söyleyen Nedret Kır ise, “Ellerinde ağaçların sökülmesiyle ilgili bir belge yok, istedikleri gibi burada doğa katliamı yapıyorlar. Bu ağaçları kesme izinleri var mı? Kimden izin aldılar? Kararı gösteremiyorlar. Bizler Yahya Kaptan sakinleri olarak buradan tramvay geçmesini istemiyoruz” diye konuştu.