Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ai Weiwei belgeseline polis müdahalesi
Ai Weiwei belgeseline polis müdahalesi
Ünlü sanatçı Ai Weiwei’in mülteci belgeseline Yunan polisinden müdahale
Kültür Sanat 26 Mayıs 2016 - 16:50

Ai Weiwei'in mülteciler ile ilgili yaptığı belgeselin ekibinden Lu Hengzhong, Yunanistan ve Makedonya sınırındaki Idomeni mülteci kampını görüntülerken gözaltına alındı.

ai-weiwei-belgesel

Ai Weiwei ve ekibini Aralık ayından beri üzerinde çalıştığı Midilli'de ve Idomeni kampında kalan mültecilerin zor yaşam koşulları konulu belgesel çekimlerine Yunan polisi tarafından müdahale gerçekleştirildi. Kültürservisi’nde yer alan habere göre; Hengzhong'un 12 haftadır çalıştığı kamp, aynı zamanda Yunanistan'ın en büyük gayrı resmi kampıydı ve Yunanistan polisi tarafından boşaltıldı. Boşaltma esnasında kampın içinden geçen tren istasyonunda çekim yapan Hengzhong, iki polis memuru tarafından durduruldu. Ardından, üç polis memuru sorgulama yaparken Hengzhong'u kamerasını kapatmaya zorladı ve çekime devam etmesine engel oldu.

Ai Weiwei'in Instagram hesabından yaptığı açıklamaya göre, Lu Hengzhong bir arabaya konularak Polikastro'daki polis merkezine götürüldü ve birkaç saat sonra serbest bırakıldı. Polikastro polis departmanı konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti ancak France 24'ün yaptığı habere göre gönüllüler ve basın mensupları, polis tarafından şayet kampı terk etmezlerse tutuklanmakla tehdit edildi.