Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Akbank Sanat’tan ‘barış’a sansür
Akbank Sanat’tan ‘barış’a sansür
Akbank Sanat, Rus küratör Katya Krupennikova’nın ‘Post-Peace’ adlı sergisini iptal etti.
Kültür Sanat 27 Şubat 2016 - 14:53

Akbank Sanat Küratör Katia Krupennikova'nın 2015 Akbank Sanat Uluslararası Küratör Yarışması'nı kazanan Post-Peace (Barış Sonrası) adlı sergisini iptal etti

 

Foto: Akbank Sanat

GEREKÇE: SİYASİ ATMOSFER

Kültür servisi adli internet sitesinin haberine göre Küratör Katia Krupennikova, sosyal medya hesabından, 2015 Akbank Sanat Uluslararası Küratör Yarışması'nın kazananı olan Post-Peace (Barış Sonrası) adlı sergisinin, “Türkiye’deki siyasi atmosfer nedeniyle” Akbank Sanat tarafından iptal edildiğini duyurdu.

Akbank Sanat'ın yaptığı açıklamayı Facebook hesabından yayımlayan ve “bunun bir sansür uygulaması” olduğunu belirten Katia Krupennikova, 1 Mart'ta açılması planlanan sergisinin iptal edilmesine üzgün olduğunu yazdı.

AKBANK SANAT SERGİNİN İPTALİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

“Akbank Sanat'ın Türkiye çağdaş sanat dünyasında sürekli olarak gözettiği sorumluluk çerçevesinde, ülkemizde yaşanan hassas döneme duyarlı olarak yaptığı değerlendirmeler sonucu serginin yapılmaması yönünde karar alınmıştır. Konuyu kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

Son güncelleme: 14:54 - 27.02.2016