Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Al Di Meola caz rüzgarı estirdi
Al Di Meola caz rüzgarı estirdi
Efsanevi gitar virtüözü Al Di Meola, muhteşem performansıyla Zorlu PSM’de müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı
Kültür Sanat 17 Kasım 2016 - 10:57

Amerikan füzyon cazında akla gelen ilk isimlerinden olan ve onlarca kez ‘Dünyanın en iyi gitar virtüözü’ seçilen usta Latin gitaristi Al Di Meola, “Elysium&More”turnesi kapsamında 15 Kasım’da Zorlu PSM'de müzikseverler ile buluştu.

al-di-meola1

İtalyan asıllı Amerikalı sanatçı Al Di Meola, Lennon McCartney şarkılarından Astor Piazzolla’nın tangolarına ve yepyeni besteleriyle hafızalardan çıkmayacak bir gece yaşattı. Piu Entertainment organizasyonu ve Shangri – la Hotel' in de katkılarıyla gerçekleşen konserin sonunda binlerce kişi ünlü sanatçıyı dakikalarca ayakta alkışladı. Al Di Meola, konser sonunda notalarının yazılı olduğu kağıdı ve gitarını da ön sıralardaki izleyicilere hediye etti. Şanslı izleyici, Al Di Meola’nın gitarını hediye etmesiyle büyük şaşkınlık yaşadı. Al Di Meola, konserin ardından 1,5 saat süreyle CD’lerini imzaladı ve izleyicilerle tek tek fotoğraf çektirdi.

40 YILLIK SANAT YAŞAMI

9 yaşında Beatles dinlemeye başladıktan sonra gitar ile buluşan daha sonraki senelerde davul çalmayı öğrenen sanatçının profesyonel müzik kariyeri dünyaca ünlü caz ve dünya müziği piyanisti Chick Corea tarafından keşfedilmesiyle başladı. O dönemlerde günde on saat gitar çalan Al Di Meola, ses getirecek solo kariyerinin temellerini inşa etti.

Al Di Meola, 1974'te Return to Forever'a katılmasıyla kendi rüyasını yazmaya başladı ve ardından 1976'da ilk albümünü çıkardıktan sonra Paco De Lucia ve John McLaughlin ile bir üçlü oluşturarak Flamenko'nun etkisinin hissedildiği bir albüm çıkardı. Arjantinli ünlü tango bestecisi ve Bandoneon ustası Astor Piazzolla ile tanışmasının ardından Güney Amerika müziğine olan ilgisi arttı. 1966'da Paco De Lucia ve John McLaughlin'le tekrar bir araya gelen Al Di Meola ‘Guitar Trio' albümünü çıkardı.