Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri’nde ‘Dizboyu Romantizm’
Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri’nde ‘Dizboyu Romantizm’
Boğaziçi Üniversitesi’nin dünyaca ünlü sanatçı ve topluluklarını ağırlayan, gelenekselleşen Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri’nin Güz 2017 programı 11 Ekim tarihinde başlıyor. Romantik ezgilerle süslenecek konserler kapsamında yurtiçi ve yurtdışından sanatçı ve topluluklar ağırlanacak.
Kültür Sanat 15 Eylül 2017 - 10:36

20. yılını geride bırakan Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri, ‘Dizboyu Romantizm’ temasıyla Güz 2017- Bahar 2018 döneminde klasik müziğin en başarılı temsilcilerini tarihi Albert Long Hall sahnesinde ağırlayacak.

1997'den bu yana Klasik Müzik Konserleri'nin yöneticiliğini üstlenen, müzikolog, yazar Evin İlyasoğlu yönetiminde hazırlanan program 11 Ekim'de ‘Brahms Akşamı’ ile başlayacak. Birbirinden yetenekli müzisyenlerden oluşan Ensemble Mendelssohn, yeni dönemin ilk konserinde Brahms ve Mozart'ın eserlerini seslendirecek.

Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri'nin Ekim ayındaki ikinci konuğu Tercia Realidad Topluluğu olacak. ‘İspanyol Ateşi’ni sahneye taşıyacak olan topluluk ‘Duende’ adını verdikleri yeni programlarıyla müzikseverlerin karşısında olacak. Bir İspanyol müziği anlatısı olan bu özel programda flamenkonun ve İspanyolların geleneksel ritim ve armonilerinin kökleri kucaklanacak.

25 Ekim akşamı ise ‘Boğaziçili Sanatçılarımız’ Özlem Tuna (mezzo soprano) ve Aydın Karlıbel (piyano), sanatseverlerin karşısında olacaklar. Tuna ve Karlıbel, Cemal Reşit Rey'in ‘Çelebi’ operası, Ahmet Adnan Saygun'un ‘Yunus Emre Oratoryosu’ndan eserlerin yanı sıra Bizet’nin ‘Carmen’ ve C. Saint Saens’in ‘Samson et Dalila’ operası gibi tanınmış eserlerden seçilen bir konser sunacaklar.

Kasım ayının ilk konuğu ise, 1 Kasım akşamı ‘Yayların İçinde Bir Nefes’ başlıklı konser ile Münih Radyo Orkestrası Solistleri olacak. Kasım ayı konserleri, 8 Kasım tarihinde Bosphorus Trio ( Özgecan Günöz Kızılay/keman, Çağlayan Çetin/viyolonsel, Özgür Ünaldı/piyano) ile devam edecek.

KIŞA KLASİK MÜZİKLE BAŞLANGIÇ

15 Kasım tarihinde Mehmet Yasemin, Nil Kocamangil ve Eren Aydoğan'ndan oluşan Trio Hermias müzikseverlerin karşısında olurken, 22 Kasım akşamı ise BEGOA Ensemble, Başar Can Kıvrak, Erkin Onay, Özgür Baskın, Ali Başeğmezler, Gökhan Bağcı’dan oluşan kadrosuyla Albert Long Hall'de yer alacak.

‘Dizboyu Romantizm’ ise 29 Kasım tarihli konserin teması olarak Hillel Zori'yi müzikseverlerle buluşturacak. Yılın son ayı olan Aralık ayında ise Albert Long Hall'ün ilk konukları Borusan Quartet olacak. Konser 6 Aralık akşamı gerçekleştirilecek.

Soprano Çimen Seymen ve org'da Yves Rechsteiner ‘Fantastik Ezgiler’ başlıklı konserle 13 Aralık akşamı, H.Berlioz, L.Vierne, R.Hahn ve J. Alain'den eserleri seslendirecekler. Anadolu Nefesli Beşlisi ise ‘Orient Express’ başlıklı konserler 20 Aralık tarihinde Albert Long Hall'de yer alacaklar.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.