Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ani Harabeleri UNESCO’ya aday
Ani Harabeleri UNESCO’ya aday
Türkiye, Ani Harabeleri'yle UNESCO Dünya Miras Listesi'ne aday oldu.
Kültür Sanat 24 Haziran 2016 - 11:14

Bu yıl 10-20 Temmuz tarihleri arasında İstanbul, UNESCO Dünya Miras Komitesi’ni ağırlayacak. 40’ıncı buluşmasını gerçekleştirecek komite, farklı ülkelerden dünya kültürel miras listesine girmek üzere başvurusu yapılan eserleri değerlendirecek.

ani-harabeleri-unesco

Bütün insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen evrensel değerlere sahip kültürel ve doğal varlıkları dünyaya tanıtmayı amaçlayan UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde 2015 yılı itibariyle dünya genelinde kayıtlı olan bin 31 varlık bulunuyor. Her yıl gerçekleşeen Dünya Miras Komitesi toplantıları ile bu sayı giderek artıyor.

Türkiye, geçen yıl listeye giren Hevsel Bahçeleri ve Efes’in ardından bu yıl Kars’ta bulunun Ani Harabeleri’yle UNESCO Dünya Miras Listesi’ne aday oldu. Bugüne kadar UNESCO Dünya Miras Listesi’nde Türkiye’den Safranbolu şehri, Troya antik kenti, Edirne Selimiye Camii ve külliyesi ve Efes olmak üzere 15 adet varlık bulunuyor.

ani

Ani Harabeleri Kars’ın Merkez ilçesinde, il merkezine 48 km. uzaklıkta, Arpaçay boyunda bulunan ören yeri. 961-1045 yılları arasında Pakraduni Hanedanlığından Ermeni hükümdarlarının başkenti olmuştur. 11. ila 12. yüzyıla ait bazı İslam mimarisi eserlerini de barındırır. Kentin adı en erken 6. yüzyılda Gamsaragan sülalesinden Ermeni beylerine ait bir müstahkem yer olarak geçer. Ermeni Gamsaragan ailesi ile Ermeni Bagrationi (Bagrat) ailesi arasındaki uzun mücadele ikincilerin zaferi ile sonuçlanmış ve 780 yılında Gamsaragan’lar mülklerini Bagratlılara satarak Bizans ülkesine göçmüşlerdir.

Bagratlı I. Aşot 885 yılında Abbasi Halifesi ve Bizans İmparatoru tarafından “Ermenistan Kralı/Şehinşah-ı Armen” olarak tanınmıştır. Aşot ve oğulları önce (bugünkü Tuzluca ilçesinin 8 km kuzeyinde Halimcan köyü yakınında bulunan) Bagaran kentinde, daha sonra (Akyaka ilçesinde Koyucak mevkiinde bulunan) Şirakavan’da ve Kars merkezde hüküm sürmüştür. 961 yılında 3. Aşot (953-977) başkentini Ani’ye taşıyarak burada büyük bir kentin inşasına başlamıştır.

Kent en parlak devrini 2. Smpat (977-989) ve oğlu Gagik (989-1020) döneminde yaşamıştır. Bu devirde kent nüfusunun 100.000’i aştığı rivayet edilmektedir. 1045’te Bizanslılar Ani’yi zaptedip Bagratlı devletine son verince savunmasız ve huzursuz kalan bölge, 1064’te Selçuklu sultanı Alparslan’a teslim olmuştur.

Son güncelleme: 14:56 - 24.06.2016