Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Anne Frank belgeseli İran’da gizlice gösterildi
Anne Frank belgeseli İran’da gizlice gösterildi
Yahudi Soykırımının simge isimlerinden Anne Frank anısına çekilen belgeselin gösterimi gizli yapıldı
Kültür Sanat 24 Ağustos 2016 - 14:07

Gazze'de çekilen ve Filistinli kızların Anne Frank'ın günlüğünden parçalar okuduğu, Anne Frank: Dün ve Bugün belgeseli İran’da gizlice gösterildi. Filmin gizli gösterilmesinin nedeni, ülkenin dini lideri Ali Hamaney'in Yahudi soykırımını reddediyor oluşu.

frank

“Anne Frank: Then and Now”, 2014'te İsrail-Gazze çatışması esnasında çekildi. Film, Frank'in Nazi işgalindeki Hollanda'da saklandığı döneme dair eğitici bir belgesel ve günlükten pasajların iki İsrailli ve sekiz Filistinli kız tarafından canlandırıldığı iki kısımdan oluşuyor. Kızlardan bir tanesi, İsrail hava saldırısı sonrasında oluşan bir enkazın önünde performansını gerçekleştiriyor.

Şalom sitesinde konuyla ilgili yayımlanan habere göre, İran devleti bu yılın başlarında, Holokost Anma Günü'nde resmi bir karikatür yarışması açmış konusunu ise “Holokost'u inkar” olarak belirlemişti.

Hırvat yönetmeni Jakov Sedlar, İran'da filmin soykırımla ilgili bilgileri yaygınlaştırmasını umduğunu söyledi ve izleyicilere “Arkadaşlarınıza Anne Frank'ı anlatın” dedi. “Hayatı hakkında detayları öğrenmeye çalışın; Holokost öğrenmeye çalışın.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.