Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Antik Yunan heykeli tartışma yarattı
Antik Yunan heykeli tartışma yarattı
ABD'deki J. Paul Getty Müzesi'nde sergilenen kabartma heykeldeki figürün ne olduğu merak konusu oldu
Kültür Sanat 5 Şubat 2016 - 16:37

J. Paul Getty Müzesi’nde sergilenen Antik Yunan dönemine ait, ‘Anıt Mezardaki Taçlı Kadın ve Yardımcısı’ adlı kabartma heykel, günümüzdeki dizüstü bilgisayarlara benzeyen bir ayrıntı barındırmasıyla tartışma konusu oldu. Heykelde soylu bir kadın, kendisine sunulan hediyeyi incelerken tasvir edilmiş. Köle kız tarafından sunulan hediye, neredeyse günümüzdeki dizüstü bilgisayarlarla birebir aynı boyutlara ve biçime sahip.

Foto: Milliyet

Kabartma heykelin görüntülerinin sosyal medyada paylaşılmasından sonra heykel üzerinden tartışmalar başladı. Tarihçiler heykeldeki figürün o dönemde kulllanılan ilkel bir hesap makinesi ya da mumdan yapılmış bir defter olduğunu iddia ediyor. Figürün üzerindeki en dikkat çeken detay ise yanındaki iki deliğin bulunması. Bu sembolü USB girişine benzetenlerden sonra ortaya atılan en çılgın senaryo zaman makinesiyle Antik Yunan dönemine ışınlanan bir kişinin yanında laptop götürmüş olabileceği…

Kimilerine göre ise bu figür mitolojide geçen Kahin Delfi’nin bir icadı.

Son güncelleme: 10:12 - 08.02.2016