Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Atatürk Kayaları’nda yerleşim izleri bulundu
Atatürk Kayaları’nda yerleşim izleri bulundu
Gömenç'teki kayalarda Helenistik döneme kadar uzanan yerleşim izlerine rastlandı
Kültür Sanat 1 Eylül 2016 - 14:31

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Kuzey Ege Arkeoloji Araştırmaları ve Uygulama Merkezi tarafından Yrd. Doç. Dr. H. Murat Özgen başkanlığında gerçekleştirilen yüzey araştırmalarında tarihi açıdan önem taşıyan bilgilere ulaşıldı.

2

Ayvalık, Burhaniye, Gömeç, Edremit ve Havran ilçelerinde sürdürülen çalışmalarla 66 farklı noktada yapılan tespitlere göre Edremit Körfezi ve çevresinin kültür envanterine, tarih öncesi de dahil olmak üzere, farklı dönemlere tarihlenen yerleşimler ve yapılar eklendi.

Çalışmalarda, Gömeç'ten görünen silueti nedeniyle halk tarafından “Atatürk Kayaları” olarak bilinen Kubaşlar Köyü ve Dişkaya Tepesi'nin zirve noktalarında yapılan taramalarda, Helenistik döneme kadar inen yerleşim izleri saptandı.

Habertürk’ten Nilgün Kaya’nın haberine göre, Çalışmaların, UNESCO Dünya Kültür Mirası adaylığına hazırlanmakta olan Ayvalık bölgesi için başvuru kriterlerini desteklemesi bekleniyor. Araştırma ekibi ayrıca, Kuyucak Köyü'nün güneydoğusunda, Yazılıtaş Tepe'de bulunan bir kaya kütlesinin üzerine kazılarak işlenmiş olan ve Oğuz Boyları'na ait olduğu düşünülen şekiller tespit etti.

SAMSUN'DA ANTİK MEZAR

Öte yandan, Samsun'da Canik Belediyesi'nin “15 Temmuz Şehitler Tepesi” projesi kapsamında Toptepe mevkiinde yaptığı kazı çalışmaları sırasında Helenistik döneme ait tarihi mezar odası bulundu. Doğal kesme blok taşlardan yığma tekniğiyle yapılan mezar odasının yaklaşık 12 metre uzunluğunda bir koridordan oluştuğu belirlendi.