Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Atıf Yılmaz Ödülleri sahiplerini buldu
Atıf Yılmaz Ödülleri sahiplerini buldu
Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali'nde dereceye giren filmlerin sahipleri ödüllerini aldı
Kültür Sanat 28 Mayıs 2016 - 11:43

Mersin'de Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz anısına düzenlenen 5. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. Türk Sinemasının sultanı Türkan Şoray da Atıf Yılmaz için Mersin'e gelerek genç yönetmenlere ödüllerini verdi.

ATİF-YİLMAZ

SAHNEDE DUYGU DOLU ANLAR YAŞANDI

Mersin Form AVM Atıf Yılmaz Meydanı’nda düzenlenen gala gecesine; Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, öğretim üyelerinin yanı sıra çok sayıda sanatsever katıldı. Gecenin onur konuğu olarak ise Türk sinemasının ‘Sultan’ lakaplı usta oyuncusu Türkan Şoray ve Yönetmen Atıf Yılmaz’ın eşi oyuncu Deniz Türkali gecede yer aldı. Galada kısa bir konuşma yapan Türkan Şoray’ın, usta yönetmen Atıf Yılmaz ile anılarını anlatması, gecede duygu dolu anlar yaşanmasına neden oldu. Şoray, “Sevgili Atıf Yılmaz şu an burada bizi görüyor. Sinema beraberliğimizin içinde inanılmaz bir dostluğumuz vardı. Onun adına sinemaya gönül veren gençlerin ödüllendirilmesi çok güzel” dedi.

ATİF-YIİLMAZ-ODULLERİ

Eşi Atıf Yılmaz ile yaşadığı anıları anlatan Deniz Türkali’nin konuşması duygulandırdı. Türkali, “Bu harika organizasyonu gerçekleştiren, her yıl daha güzele götürme çabasını gösteren herkese kendi adıma ve Atıf Yılmaz adına çok teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Belgesel kategorisinde birincilik ödülü: Reger (Gezgin) isimli filmle Bulut Renas Kaçan’ın oldu.

Canlandırma-animasyon kategorisinde: Metin Vatansever’in ‘Nefretin Üvey Evlatlarıyız’ isimli kısa filmi ödüle layık görüldü.

Kurmaca kategorisinde ödüller ikiye ayrıldı. Aynı ödülü Yakup Tekin Tangaç’ın ‘Azad’ isimli filmiyle, Metehan Sereflioğlu’nun ‘7 Santimetre’ adlı çalışması ödüle layık görüldü.