Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ayrıntı Akademi’de yeni dönem ve yeni atölyeler başlıyor
Ayrıntı Akademi’de yeni dönem ve yeni atölyeler başlıyor
Ayrıntı Akademi atölyeleri Beyoğlu ve Kadıköy seçenekleri ile 30 Eylül'de başlıyor. Programda film okuma, çağdaş filozoflar, edebiyat uyarlamaları gibi atölyeler düzenlenecek. 
Kültür Sanat 22 Eylül 2017 - 17:11

30 Eylül’de düzenlenecek olan ‘Film Okuma Atölyeleri’ kapsamında, Selin Süar Oral & Mehmet Altuğ Ersoy, “Kadim Düzene Baharatlı Başkaldırı: Toplumsal Cinsiyet Ekseninde Kast Sistemi Eleştirisi ve Dabba Filmi” başlığında katılımcılarla buluşacak.

Özellikle son yıllarda popüler bir meta haline getirilen yemek yapma ve yemek yeme ediminin ardına gizlenen toplumsal ritüeller, kimlik oluşumları, temsil sistemleri ve kolektif davranışlar, damak tadımıza eklemlenen bir ayna görevi görüyor. Ritesh Batra'nın 2013 yapımı filmi Dabba (Lunchbox), ülkemizdeki adıyla Sefer Tası, her sabah evlerden içleri yemek dolu sefer taslarını toplayıp gerekli yerlere öğle yemeği saatinde yetiştiren Dabwalla sistemi üzerinden şekilleniyor.

Yanlışlıkla kendisine gelen sefer tasındaki yemekleri yiyen Saajan'ın, bir sonraki gün de aynı yanlışlığın devam etmesi sonucu yemeklerin sahibine bir teşekkür mektubu yazmasıyla başlayan iletişim, yalnızca bireylerin hayatlarındaki boşluk değil, toplumsal yapı hakkında da izleyicilere birçok ipucu sunuyor. Varoluşsal kaygılara sırtını yaslayan film, hayatı kimi zaman acı, kimi zaman tatlı, bazen tuzlu, bir tutam da ekşi tatlarla donatarak seyircisine sesleniyor.

7 Ekim Cumartesi ise Işıl Baş Atölyesi House of Sand and Fog / Sister Eva (Vadim Perelman) -2003-

14 Ekim Cumartesi 17:00 – 20:00 Cüneyt Cebenoyan Atölyesi, ‘Anayurt Oteli ve Yeni Regresif Türk Sineması’ başlıklı etkinlik düzenleyecek.

8 Ekim ve 12 Kasım’da Beyoğlu’nda, 7 Ekim ve 11 Kasım’da Beyoğlu’nda Mehmet Altuğ Ersoy ile Çağdaş Filozoflar Atölyesi düzenlenecek. Çağdaş filozofları yakından tanıyacağımız bu atölye çalışmasında, bu filozofların kimi zaman kendi kurdukları kimi zaman da dahil oldukları ana felsefi akımlar da eş zamanlı olarak ele alınacak. Önemli sözlerinden yola çıkarak onları anlamaya, söylemlerinden kendi hayatımıza nelerin dokunduğuna, değdiğine bakacağız. Bunun yanında önemli eserlerinden de bahsedeceğimiz filozofların ait oldukları döneme nasıl etki ettiklerini ve çoğu kez bir sonraki düşünce akımına nasıl temel teşkil ettiklerini de irdeleyeceğiz. Ve asıl amacımız, üzerinde çalıştığımız filozoflar aracılığıyla hep birlikte çözümlemeler ve sorgulamalar yapmak, anlam arayışımıza nitelikli bilgilerle destek olmak.

1 ve 6 Ekim’de Beyoğlu ve Kadıköy’de düzenlenecek olan Nihan Kaya ile ‘Edebiyat Uyarlamaları’ atölyesinde ise film ve edebiyat ilişkisi ele alınacak.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.