Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Aziz Nesin 100’üncü yaşında anılıyor
Aziz Nesin 100’üncü yaşında anılıyor
Ünlü yazar Aziz Nesin, 100 doğum yılında yaşamından hiç görülmemiş karelerle anılıyor
Kültür Sanat 19 Ağustos 2016 - 13:19

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, Aziz Nesin’in 100’üncü yaşına özel ‘Ömrüne Sığmayan Adam’ sergisine ev sahipliği yapıyor.

aziz-nesin2

‘Ömrüne Sığmayan Adam’ sergisinde, Aziz Nesin'in yüz binlerce dokümandan oluşan kişisel arşivinden bir seçki, elyazması notları, günceleri, kitapları, eşyaları ve aldığı ödüllerin yanı sıra yaşamı üzerine video röportajlar ve belgeseller de yer alacak.

SERGİDE SİVAS KATLİAMININ BELGELERİ DE YER ALIYOR

Aziz Nesin'e ilişkin yazı-çizi, fotoğraf, karikatür, afiş gibi görsel malzemelerin de olduğu sergide Nesin'in tanıklık ettiği 6-7 Eylül olayları, Sivas katliamı gibi Türkiye'nin yakın tarihinde iz bırakan olayların belgeleri de yer alacak. Nesin Vakfı tarafından düzenlenen sergi, Türkiye'de sanat, edebiyat, politika gibi mevzulara Aziz Nesin'in gözünden bakma, Nesin'i bilindik klişelerin ötesinde tanıma olanağı sunarken, Nesin'in yaşamı süresince ortaya çıkardıklarının yanı sıra ömrüne sığdıramadığı işlerine de yer verecek.

aziz-nesin3

İHA’da yer alan habere göre; ÇSM'nin iki katında yer alacak serginin ilk bölümünde Aziz Nesin'in yaşadığı döneme (1915-1995) yer verilirken, ikinci bölümünde ölümünden sonra çevrilen, basılan kitapları, Nesin'in planladığı ve bugün hala çalışmaları devam Nesin Vakfı, Nesin Yayınevi, Nesin Matematik Köyü'nün görselleri de bulunacak.

aziz-nesinb5

Aziz Nesin'in şimdiye kadar basılmış tüm kitaplarının da yer alacağı sergi, 30 Eylül-8 Kasım tarihleri arasında görülebilecek.

Serginin içeriği, Aziz Nesin'in oğlu Ali Nesin ve yöneticisi Süleyman Cihangiroğlu başta olmak üzere Nesin Vakfı danışmanlığında sürdürüldü.

aziz-nesin4
Son güncelleme: 13:20 - 19.08.2016

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.