Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bacon’ın 5 tablosu bir gecede çalındı
Bacon’ın 5 tablosu bir gecede çalındı
İngiliz ressam Francis Bacon'ın 96 milyon lira eden 5 tablosu, Madrid'deki bir koleksiyonerin evinden çalındı.
Kültür Sanat 16 Mart 2016 - 13:56

Dışavurumculuk akımının en önemli temsilcilerinden İngiliz ressam Francis Bacon’ın elinden çıkan ve değeri 30 milyon euroyu (Yaklaşık 100 milyon lira) bulduğu belirtilen 5 tablonun çalındığı açıklandı.

İspanya’nın başkenti Madrid’de gerçekleşen soygunun temmuz ayında yaşandığı kaydedildi. Tabloların 1992’de Madrid’de ölen Bacon’ın yakın bir arkadaşına ait olduğunu belirten güvenlik yetkilileri, eserlerin J.C.B. adlı bu kişinin evinden çalındığını aktardı. İspanya’da yayımlanan El Pais gazetesine göre; hırsızlar, J.C.B.’nin evine girmeden önce tüm alarm sistemlerini devre dışı bırakmayı başardı. Parlamentoyla aynı cadde üzerinde olduğu için polislerin yoğun olduğu bölgede yaşanan soygun boyunca ev sahibinin dışarıda olduğu kaydedildi. Hırsızların, ev sahibini gözlemek için peşine adam taktığı, kısa bir süre içinde evdeki tüm değerli eşyaları çalarak kaçmayı başardığı öğrenildi.

“ELDEN ÇIKARAMAZLAR”

Çalınan tabloların isimleri belirtilmezken, İspanyol polisinin hem yurt içinde hem de yurtdışında bu tabloların peşinde olduğu belirtildi. El Pais’in ulaştığı uzmanlar “Bunlar gibi yüksek değerli ve bilinen sanat eserlerini elden çıkarmak bir hayli zordur. Francis Bacon tablosu satmak isteyen bir hırsızın yakalanma ihtimali oldukça yüksek” yorumunda bulundu.

Etiketler