Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Barış için Müzik Vakfı öğrencileri Atina’da
Barış için Müzik Vakfı öğrencileri Atina’da
Barış İçin Müzik Vakfı, 19 öğrencisiyle bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Sistema Europe Gençlik Orkestrası Kampı’na katıldı.
Kültür Sanat 31 Temmuz 2017 - 12:08

12 yıldır faaliyetlerini sürdüren ve bugüne kadar 6 binden fazla çocuğu müzikle buluşturan ‘Barış için Müzik Vakfı’ öğrencileri, 19 müzisyen, 2 eğitmen, 2 şaperon ve 2 orkestra şefi olmak üzere toplam 25 kişilik bir ekiple Sistema Europe Orkestralar Kampı'na katıldı. 1 Ağustos Salı günü gerçekleştirilecek final konserinde 15 ülkeden 250 çocuk Odeon of Herodes Atticus Amfi Tiyatrosu'nda aynı sahneyi paylaşacak.

ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLIYOR

1975 yılında Venezuela'da, ekonomist ve müzisyen José Antonio Abreu tarafından başlatılan El Sistema, çocukların sosyal gelişimine katkıda bulunan başarılı bir dönüşüm hareketi olarak kırk iki yıl içerisinde tüm dünyaya yayıldı. 2012 yılında, El Sistema hareketinin uluslararası düzeyde geliştirilmesi, paylaşılması ve uygulanması ilkesiyle Sistema Europe oluşumu kuruldu ve ‘Barış için Müzik’ bu oluşumun beş kurucu üyesinden biri olarak görev aldı. 2013 yılında ‘Barış için Müzik’ öğrencileri, İKSV Lale Kart Programı'nın desteğiyle, Avusturya, Viyana'da düzenlenen Sistema Europe Gençlik Orkestrası Yaz Kampı'na katıldı. İkinci orkestra kampı, ‘Barış için Müzik’ ev sahipliğinde, 2014 Ağustos ayında Boğaziçi Üniversitesi'nde İKSV işbirliğiyle gerçekleştirildi. Bu kampta 8 farklı ülkeden gelen yaklaşık 200 çocuk her gün atölye çalışmaları ve orkestra provalarına katıldı. Orkestra kampının üçüncü ise El Sistema İtalya'nın ev sahipliğinde Milano'da gerçekleşti. Kampın final konseri dünyaca ünlü La Scala Operası'nda gerçekleşti.

El Sistema Yunanistan ev sahipliğinde Atina'da gerçekleştirilen Sistema Europe Orkestralar Kampı 2 Ağustos'a kadar devam edecek.