Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bedri Koraman mezarı başında anıldı
Bedri Koraman mezarı başında anıldı
Geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren ünlü karikatürist Bedri Koraman sevenleri tarafından anıldı
Kültür Sanat 30 Mayıs 2016 - 15:37

Bodrum’daki Torba Mahallesi’ndeki evinde geçen yıl yaşında yaşamını yitiren Bedri Koraman, Bodrum Belediyesi’nin düzenlediği törenle sevenleri tarafından bugün mezarı başında anıldı.

bedri-koraman1

87 yaşında hayata veda eden ünlü karikatürist Bedri Koraman’ı ailesi ve sevenleri unutmadı. Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen anma etkinliğine Koraman’ın ailesi, dostları ve sevenleri katıldı. Anmaya; Abdi İpekçi’nin eşi Sibel İpekçi ve oğlu Sedat İpekçi, sanatçı Fedon ve Salih Kalyon, Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker, meslektaşları ve Torba’daki dostları katıldı.

“DEĞERLİ BİR SANATÇIMIZI KAYBETTİK”

Mezarı başında okunan dua ardından açıklama yapan Sözcü Gazetesi yazarı genel yayın yönetmeni Rahmi Turan, Bedri Koraman’ın yerini doldurmanın mümkün olmadığını belirterek, şöyle dedi:

Foto: DHA

“Mesleğe başladığım ilk yıllardan beri Bedri ağabeyi tanırım. Yerinin doldurulması mümkün değil. Umarım yeni kuşak sanatçılar da onun izinden gider. Bir kare ile ülkenin bütün siyasi atmosferini yansıtan bir beceri ve yeteneğe sahipti. Bizim sayfalar doldurarak anlatmaya çalıştığımız bir konuyu o bir çizgisi ile anlatma ve ifade etme yeteneğine sahipti. Hem arkadaşımı hem de çok değerli bir sanatçımızı kaybettim.”

KİTABI YAYIMLANACAK

DHA’da yer alan habere göre; Ünlü karikatüristin oğlu Murat Koraman, babası ile aynı adı taşımaktan büyük gurur duyduğuru ifade ederek, “Babam sokaktaki vatandaştan, dağdaki çobanımıza, Cumhurbaşkanımıza kadar hep aynı saygıyı ve aynı sevgiyi gösterirdi insanlara. Hazırladığı ve anılarını yazdığı bir kitabı vardı, inşallah onu da basarak sevenleri ile buluşturacağız, anılarını yayınlayacağız” dedi.

Foto: DHA

MAHALLE GİRİŞİNE KORAMAN’IN ADI VERİLDİ

Bodrum Belediye meclisi tarafından Torba Mahallesinin girişine ‘Bedri Koraman Sokağı’ adı verildi. Sokak tabelasını Bedri Murat Koraman ve Fedon birlikte astı.

Foto: DHA